Zadłużenie przeciętnego Kanadyjczyka: $21686 – bez mortgage’u

Kanada Top News list 14, 2016 at 10:00 am

aadlug3

Jesteśmy zadłużeni po uszy – taki wniosek można wysnuć po przeczytaniu raportu TransUnion.

Agencja kontroli kredytowej TransUnion wykazuje, że średnie zadłużenie przeciętnego Kanadyjczyka wzrosło o 2,3% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Są to długi, które nie biorą pod uwagę pożyczek hipotecznych na zakup domów. Tak więc przeciętnie każdy dorosły mieszkaniec Kanady ma w bankach dług zaciągnięty w wysokości 21686 dolarów.

W ramach tej kwoty na karty kredytowe przypada około 3954 dolary, co oznacza wzrost w przeciągu roku o 2%. Reszta to zazwyczaj ratalne pożyczki krótkoterminowe, znacznie wyżej oprocentowane. Te obciążenia wzrosły w ostatnim roku o 6,8%.

- Kanadyjczycy jak zwykle największe długi zaciągają w trzecim kwartale roku i to w tym czasie ich zadłużenie znacząco rośnie – mówi Jason Wang, dyrektor TransUnion – Niedawna perspektywa słabszych warunków gospodarczych Kanady przy wciąż niskich stopach procentowych, może skłonić niektórych konsumentów do zaciągania kolejnych kredytów „na przetrwanie” gorszego okresu.

Nie ma jeszcze sygnałów, że obciążenie kredytowe przeciętnego Kanadyjczyka przekroczyło próg bezpieczeństwa. Ze statystyk banków wynika, że opóźnienia w spłacaniu pożyczek dłuższe niż 90 dni ma tylko 2,7% kredytobiorców. W ubiegłym roku było ich 2,62%. Pod tym względem niekorzystnie wygląda sytuacja w dwóch prowincjach – Albercie i Saskatchewan. W pierwszej kłopoty ze spłatami ma 13,4% pożyczkobiorców, a w drugiej 11,9%.

- To znak, że Kanadyjczycy w swojej większości są w stanie zarządzać swoimi długami i spłacać je w terminie każdego miesiąca. Jednak nadal będziemy monitorować trend i obserwować, czy konsumenci nie mają większych trudności w spłacaniu swojego zadłużenia – powiedział Wang.

TransUnion spodziewa się, że przeciętne zadłużenie Kanadyjczyków wzrośnie pod koniec przyszłego roku do 22 tysięcy dolarów na osobę. Agencja wskazuje jednak na pewne niebezpieczeństwo. Wiele osób spłaca swoje długi, ale ich budżety są niezwykle napięte. Wiele osób jest na granicy możliwości obsługi swojego zadłużenia. Aż milion Kanadyjczyków nie byłaby w stanie spłacać pożyczek, jeżeli stopa procentowa wzrosłaby choćby tylko o 1%.

A oto jak wygląda przeciętne zadłużenie w poszczególnych prowincjach:

aadlug