Odwołane zawody Pucharu Świata, brak śniegu

Kanada Top News list 17, 2016 at 12:37 pm

zz zimaPotwierdził się najczarniejszy scenariusz. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne w Albercie, włodarze FIS-u w porozumieniu z organizatorami odwołali zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w Lake Louise (26-27 listopada). Według Alpine Canada zdarzyło się to po raz pierwszy od 29 lat. 

Według planów narciarze mieli rywalizować po raz pierwszy w bieżącym sezonie w konkurencjach szybkościowych. W Lake Louise miał odbyć się zjazd oraz super gigant. Organizatorzy poinformowali jednak, że mają problemy z przygotowaniem trasy z powodu braku śniegu i zbyt wysokich temperatur powietrza. Co gorsza prognozy pogody nie były optymistyczne także na kolejnych kilkanaście dni.

Czarny scenariusz sprawdził się. Co prawda wysoko w górach leży śnieg, ale na dole wzniesień nadal jest go zbyt mało, by organizatorzy zdążyli przygotować trasę dla mężczyzn. Tym samym odwołano zaplanowane na 26 i 27 listopada zmagania. Na razie nie podano informacji, czy rywalizacja odbędzie się np. na Starym Kontynencie.

Tydzień po alpejczykach w Lake Louise na trasie zjazdu i super giganta miały rywalizować panie. Brian Lynam, dyrektor zawodów w Kanadzie zapewnił, że organizatorzy dołożą wszelkich starań, by trasa na zmagania narciarek była gotowa. W dniach 26-27 listopada powinny natomiast odbyć się konkurencje techniczne (slalom i slalom gigant) w amerykańskim Killington, gdzie o punkty do Pucharu Świata także mają walczyć alpejki.

Po Lake Louise zaplanowane są zawody w Beaver Creek w USA, gdzie mają odbyć się zjazd, super gigant i slalom gigant (2, 3, 4 grudnia). W związku z tym nie można wykluczyć scenariusza, że tydzień wcześniej zawodnicy – podobnie jak narciarki – o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata będą walczyć w Killington.

Na razie w głównym wyścigu o Kryształowe Kule wśród pań prowadzi Amerykanka Mikaela Shiffrin, a u panów Austriak Marcel Hirscher. Na swoich stokach w Stanach Zjednoczonych nie wystartuje Lindsey Vonn, która tak niefortunnie upadła na treningu, że złamała ramię i najprawdopodobniej już zakończyła sezon 2016/2017.