14 lat na zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych

Kanada Top News list 21, 2016 at 4:00 pm
Minister środowiska Catherine McKenna

Minister środowiska Catherine McKenna

Do 2030 r. Kanada zamknie wszystkie swoje elektrownie węglowe – zapowiedziała minister środowiska Catherine McKenna. Działać dalej będą mogły tylko zakłady wyposażone w instalacje do wychwytywania i magazynowania CO2 (tzw. sekwestracji).

Elektrownie węglowe odpowiadają obecnie za ok. 10% gazów cieplarnianych emitowanych w Kanadzie. Ich zamknięcie odpowiadałoby wycofaniu z dróg i autostrad 1,3 mln samochodów – powiedziała McKenna na konferencji prasowej w Ottawie.

Zamknięcie elektrowni węglowych ma pomóc Kanadzie w osiągnięciu nowego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, który został podniesiony przez rząd z 30%. do 2030 roku do 80% w roku 2050. W obu przypadkach rokiem bazowym jest 2005.

Zamknięcie elektrowni do 2030 roku ma zredukować kanadyjskie emisje gazów cieplarnianych o 5 mln ton – podała McKenna.

zz coal4

Obecnie ok. 80% energii elektrycznej produkowanej w Kanadzie pochodzi ze źródeł odnawialnych. W 2030 roku ma to być 90%. Władze czterech prowincji, gdzie elektrownie węglowe jeszcze działają: Alberta, Saskatchewan, Nowy Brunszwik i Nowa Szkocja, będą mogły albo całkiem je zamknąć (co już zapowiedziała Alberta), albo ponieść wysokie koszty wyposażenia w instalacje do wychwytywania i magazynowania CO2.