Płacze pani słowikowa, w gniazdku na akacji

Porady babci Jelonki list 21, 2016 at 8:44 pm

Przed nami najzimniejsze miesiące w roku. Pora więc zabrać się za dokarmianie ptaków. Jeżeli myślicie, że to proste – jesteście w wielkim błędzie. Wśród ornitologów panuje teza, że lepiej nie dokarmiać ptaków niż robić to źle. Nauczeni, że nie powinno wyrzucać się jedzenia, maltretujemy ptasie żołądki zepsutym pieczywem, resztkami ziemniaków czy zjełczałymi potrawami. Co zatem możemy wsypać zimą do karmnika, by nasi ogrodowi goście odwdzięczyli nam się pięknym śpiewem na wiosnę?

dokarmianie_ptakow1

Najbardziej uniwersalnym pokarmem jest słonecznik. Najlepiej wybrać ten łuskany, bo wtedy nie będziemy śmiecić pod karmnikiem, ale z łupinkami ptaki też poradzą sobie bez problemów. Będą go jadły wróble, sikorki, ale też większe ptaki, jak np. gołębie czy kawki. Świetnym pokarmem są również ziarna konopi paszowych. Tak samo jak słonecznik zawierają dużą ilość tłuszczu, są zdrowe i nie psują się.

Świetnym i prostym pomysłem na dostarczenie zdrowego pokarmu, bogatego w składniki odżywcze,jest jabłko nabite na patyk.. Chętnie skorzystają z niego kawki i kosy. Im bardziej pokarm jest naturalny i niezmieniony przez człowieka, tym lepszy dla ptaków.

karmnik-dla-ptakow

Sikorki będą szczęśliwe na widok słoniny należy jednak pamiętać, by nie była ona wcześniej solona. W północnym Ontario wielką popularnością cieszy się gotowy łój dla ptaków, który sprzedawany jest w sklepach z mięsem. Nie spotkałam tego specjału w Toronto i okolicy. Ale nic straconego – możemy przecież sami go zrobić. Jak? Przetapiamy łój, a kiedy jest jeszcze ciekły można do niego wsypać różne ptasie dodatki – pestki słonecznika, zboża, czy kukurydzę. Zastygnięty łój umieszczamy w siateczce po cebuli i wieszamy w karmniku.

Pokarmem bogatym energetycznie są orzeszki ziemne. Kilogramowe opakowanie można kupić np. w Food Basic za niewielkie pieniądze.

Gotowe mieszanki ziaren dla ptaków oferują również sklepy Walmart, Bulk Barn, Canadian Tire, a nawet Dollarama. Ale uwaga! Niektóre mieszanki zawierają mnóstwo wypełniaczy, łusek nasiennych i innych odpadków, których ptaki nie zjedzą. Dobra mieszanka nasienna zawiera dużo słonecznika, kukurydzę, proso i czasem nawet orzeszki. Najlepiej jednak kupić ziarna oddzielnie i je po prostu wymieszać.

Ptaki chętnie jedzą także winogrona, kawałki owoców cytrusowych, plasterki banana. Możecie im także podawać rodzynki, ale należy je wcześniej pokroić i namoczyć w ciepłej wodzie by napęczniały i zmiękły.

Ptasia uczta odbywa się głównie w karmnikach. Ich pełny asortyment można znaleźć w wielu sklepach. Niestety, ceny odstraszają większość potencjalnych zwolenników karmienia ptaków. Może warto więc zbudować karmnik własnoręcznie? To naprawdę nic trudnego, a radości co niemiara – zwłaszcza, kiedy zachęcicie do pomocy wasze pociechy lub wnuki. Wystarczy trochę kreatywności. Jak wam jej brakuje – pomocą posłuży internet:)podelki-iz-plastikovih-butilok_78

Kiedy już spadnie śnieg, z radością będziecie spoglądać przez okno, jak przy waszym ptasim domku gromadzą się ptaki, wdzięczne za pomoc w przetrwaniu zimy.