Polska na konferencji HISF w Halifax

Polacy w Kanadzie Top News list 21, 2016 at 12:25 pm

zz halifaxW kanadyjskim Halifax odbyła się kilkudniowa konferencja HISF (Halifax International Security Forum, na której dyskutowane były bieżące wyzwania dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

W dniach 18-20 listopada w różnych sesjach konferencji wzięło udział 300 gości z 60 krajów, w tym wysocy rangą przedstawiciele administracji państwowych, organizacji międzynarodowych i think-tanków. W konferencji uczestniczyli m.in.: prezydent Chorwacji, wicepremier Ukrainy, ministrowie obrony Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji i Estonii, zastępca sekretarza generalnego NATO oraz szerokie grono amerykańskich kongresmenów.

Polskę reprezentował podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski, który brał udział w roli prelegenta w panelu “The New Battlefield: Where is it?”, moderowanym przez dyrektora The McCain Institute for International Leadership – Kurta Volkera, w którym głos zabierali także dowódca NATO ds. transformacji – gen. Denis Mercier, dyrektor Centrum Integracji Zdolności w Dowództwie ds. Szkolenia i Doktryn Sił Zbrojnych USA – gen. Herbert McMaster.

Podczas rozmów potwierdzono informację o wydzieleniu przez Polskę pododdziału czołgów do grupy batalionowej NATO na Łotwie. Kanadyjski wiceminister obrony John Forster podziękował Polsce za wydzielenie tej kompanii. Oznacza to, że potwierdziły się przekazywane wcześniej doniesienia łotewskich mediów, o wsparciu kierowanej przez Kanadyjczyków grupy batalionowej przez polskie jednostki pancerne. Wcześniej było oficjalnie wiadomo o tym, że Polska wesprze “kanadyjską” grupę, ale nie był dokładnie znany skład sił. Jest to już kolejne zaangażowanie polskich czołgistów w działania NATO wzmacniające wschodnią flankę.

zz halifax2W 2015 roku dyżur bojowy w ramach sił natychmiastowego reagowania VJTF – tzw. szpicy – pełnił batalion czołgów Leopard 2A4 z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, a w tym roku podobną służbę pełni batalion czołgów Leopard 2A5 z 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Polscy czołgiści będą współdziałać z Kanadyjczykami, dysponującymi m.in. kołowymi transporterami opancerzonymi LAV III w zmodernizowanej wersji. Również inne grupy batalionowe w krajach bałtyckich będą dysponować czołgami (niemieckie Leopard 2 na Litwie i brytyjskie Challenger 2 w Estonii).

Podczas rozmowy z wiceministrem Johnem Forsterem, wiceminister Szatkowski omówił stan i perspektywy polsko-kanadyjskiej współpracy obronnej oraz implementację postanowień Szczytu NATO w Warszawie. Podziękował za zaangażowanie Sił Zbrojnych Kanady we wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu, w tym w zakresie wspólnych szkoleń i ćwiczeń z naszymi wojskami, realizowanymi m.in. w ramach flagowego dwustronnego projektu Maple Detachment. Wyraził także nadzieję, że zaangażowanie Kanady w Polsce będzie kontynuowane.

W trakcie spotkań z przedstawicielami USA (senatorami Johnem McCainem i Danem Sullivanem), wiceminister Szatkowski poruszył także sprawy dotyczące planowanego rozszerzenia obecności amerykańskich sił zbrojnych w Polsce. Wskazał na oczekiwanie podtrzymania tych zobowiązań przez nową administrację. Rozmawiał także z zastępczynią sekretarza generalnego NATO – Rose Gottemoeller, przewodniczącym Komitetu Wojskowego Sojuszu – gen. Petrem Pavlem oraz przedstawicielami państw członkowskich NATO (ministrem obrony Estonii – Hannesem Hanso, sekretarzem stanu w MO Niemiec – Ralfem Brauksiepe, zastępcą ministra obrony ds. polityki obronnej – Nicolą Brzicą), poruszając przede wszystkim kwestie związane z wdrażaniem decyzji ze Szczytu w Warszawie.

Batalion stacjonujący na Łotwie pod dowództwem Kanady będzie jednym z czterech oddziałów wielonarodowych NATO, bazujących w państwach Europy Środkowo-Wschodniej – o czym zadecydowano podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Pozostałe jednostki, w których żołnierze będą przebywali rotacyjnie, znajdą się na terenie Polski (batalion dowodzony przez Amerykanów), Litwy (Niemcy) i Estonii (Wielka Brytania). Około połowy żołnierzy w każdym z tych batalionów będzie pochodzić z sił zbrojnych państwa dowodzącego. Pozostali żołnierze będą przedstawicielami od trzech do czterech armii innych państw Sojuszu.

Na Łotwie miało już miejsce spotkanie ponad 150 ekspertów z Kanady, Hiszpanii, Słowenii, Włoch i Polski, podczas którego omawiano problemy logistyczne, operacyjne i prawne związane ze stacjonowaniem planowanego oddziału.