11.21 mln za ten obrazek

Kanada Series Top News list 24, 2016 at 4:05 pm
zz aukcja1

“Górskie formy” Harrisa

Padł aukcyjny rekord ceny za płótno namalowane ręką Kanadyjczyka. Dzieło Lawrena Harrisa (założyciela Grupy Siedmiu) wylicytowano i sprzedano za 11.21 mln dolarów.

Chodzi o obraz “Górskie formy” z 1926 roku, przedstawiający górę Ishbel z parku narodowego Banff w Górach Skalistych w Albercie.

W torontońskim domu aukcyjnym Heffel Fine Art sprzedano ten obraz za 9.5 mln dolarów, ale biorąc pod uwagę tzw. premię nabywcy w wysokości 18% (z kieszeni kupującego na rzecz domu aukcyjnego) całkowita cena wyniosła 11.21 mln, co czyni go najdrożej sprzedanym dotąd kanadyjskim dziełem sztuki.

Nabywca pozostaje anonimowy. Sprzedawca to firma Imperial Oil, która ostatnio redukuje swoje zasoby dzieł sztuki.

Licytacja płótna o wymiarach 1.5 na 1.8 metra rozpoczęła się nisko. Liczono, że sprzeda się ono w granicach 3-5 mln. Nikt nie spodziewał się rekordowej ceny, włącznie z prezydentem domu aukcyjnego, Davidem Heffelem.

zz aukcja2

Dotychczasowy rekord cenowy za kanadyjskie dzieło sztuki należał do “Sceny na Północnym Zachodzie” pędzla Paula Kane’a. W 2002 roku barion medialny i znany kolekcjoner dzieł sztuki Ken Thomson zapłacił za nią ponad 5 mln dol.

Wśród wielu innych obrazów sprzedanych teraz na tej samej giełdzie ale po znacznie niższych cenach, znalazło się m.in. dzieło kanadyjskiego malarza ukraińskiego pochodzenia Williama Kurelka.

Jego “Portret artysty w młodym wieku” znalazł nowego nabywcę za $531,000.

“Portret artysty w młodym wieku” Kurelka

“Portret artysty w młodym wieku” Kurelka