Prawo do eutanazji szkodzi katolickiej służbie zdrowia

Kanada Top News list 24, 2016 at 6:00 am
Ian Shearer, 84-letni mężczyzna który domagał się eutanazji ale odmówiono mu tego w St. Paul's Hospital. Doprowadziło to do - według “The National Post” - “bolesnego transferu do innego szpitala 4 km dalej miasta i pełnej cierpień agonii spowodowanej nieodpowiednio podanymi wcześniej środkami znieczulającymi”.

Ian Shearer, 84-letni mężczyzna który domagał się eutanazji ale odmówiono mu tego w St. Paul’s Hospital. Doprowadziło to do – według “The National Post” – “bolesnego transferu do innego szpitala 4 km dalej miasta i pełnej cierpień agonii spowodowanej nieodpowiednio podanymi wcześniej środkami znieczulającymi”.

Już kilka miesięcy po wprowadzeniu prawa do tzw. „wspomaganego samobójstwa” doprowadziło to do wielu komplikacji w funkcjonowaniu katolickich placówek służby zdrowia w Kanadzie. 

Szpitale i ośrodki opieki paliatywnej, a nawet poszczególnych lekarzy poddaje się licznym naciskom, aby stosowali tę praktykę wbrew własnemu sumieniu.

Jeden z przykładów to St. Paul’s Hospital, placówka w Vancouver, ostro skrytykowana po tym, gdy odmówiono w niej wykonania eutanazji na 84-letnim pacjencie.

Przewieziono go ostatecznie do innego szpitala, ale rodzina i pewne organizacje potępiły takie rozwiązanie jako przedłużanie cierpienia.

W odpowiedzi katolicy powołali się jednak na prawo do sprzeciwu sumienia.

- Życie jest święte, a godność osoby to rzecz istotna – powiedział Michael Shea, przewodniczący organizacji Catholic Health Association of Canada.

Zestaw do przeprowadzania eutanazji - ANSA.

Zestaw do przeprowadzania eutanazji – ANSA.

Problemy ze względu na swą wiarę ma także 4 lekarzy w stanie Ontario, z których jeden to katolik, a trzej protestanci. Nie tylko nie dokonują oni eutanazji ani aborcji, ale też nie chcą wskazywać zainteresowanym innych pracowników służby zdrowia, którzy nie mają zastrzeżeń co do tych praktyk.

Z tego powodu Kolegium Lekarzy i Chirurgów w Ontario może ich pozbawić możliwości uprawiania zawodu.