Rząd planuje zakaz stosowania pestycydów

Kanada Top News list 27, 2016 at 4:01 pm

zz pesty1Rząd federalny planuje zakazać w ciągu najbliższych lat stosowania kontrowersyjnych pestycydów, które zanieczyszczają wodę oraz zabijają wiele pożytecznych owadów. Mówi się, że tzw. insektycydy stwarzają zagrożenie dla dzikich zwierząt wodnych w Kanadzie, także tych żywiących się owadami.

Badania naukowe powiązały korzystanie z neonikotynoidów ze śmiercią pszczół na całym świecie i wzbudziły na ten temat wiele dyskusji oraz kampanii społecznych, m. in. “Adoptuj pszczołę”. W regionach rolniczych, gdzie były stosowane pestycydy, wykryto wysoki poziom stężenia toksyn, w wyniku których wymierają owady.

Z kolei neonikotynoidy są stosowane na uprawach kukurydzy, rzepaku, a także na trawnikach, choinkach oraz w leczeniu pcheł u zwierząt domowych, ze względu na ich znaczący wpływ na układ nerwowy owadów. Badania wykazały, że mogą one również zabić pożyteczne owady, jak te zjadane przez ryby.

“Owady te są ważną częścią ekosystemu, w tym źródłem pokarmu dla ryb, ptaków i innych zwierząt” – wyjaśnia Health Canada w swojej propozycji zakazu (TUTAJ).

Imidachlopryd jest czynnym składnikiem środka Mertit, produkowanego przez koncern Bayer, który ma służyć do zwalczania larw chrabąszcza na trawnikach, które wyjadane są przez szopy pracze

Imidachlopryd jest czynnym składnikiem środka Mertit, produkowanego przez koncern Bayer, który ma służyć do zwalczania larw chrabąszcza na trawnikach, które wyjadane są przez szopy pracze

W ciągu kolejnych 3-5 lat planuje się prawie całkowite wycofanie wszystkich imidachloprydów (zakazanych już w tym roku w Vancouver) i ponowną ocenę korzystania z dwóch innych insektycydów.

Opinia publiczna ma 90 dni (do 17 lutego 2017), by wypowiedzieć się na temat propozycji, zanim regulator opublikuje swoją ostateczną decyzję.

Więcej na ten temat i linki do raportów – TUTAJ.