Golden Lion Jazz Club otwarty

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie Series list 28, 2016 at 10:46 am

Wojtek Okulicz śpiewał od dziecka. Od akademii szkolnych, sobotnich zabaw, gościnnych występów w szkołach wojsk radzieckich, miejscowym brzeskim amfiteatrze i Chórze Politechniki Wrocławskiej. 

Dwa lata po przyjeździe do Kanady zapisał się do chóru przy kościele św. Teresy, prowadzonego przez Zbyszka Piotrowskiego i tu zaczęła się jego długa droga przez najróżniejsze śpiewacze zgromadzenia. Śpiewał w kościelnym chórze Gloria Dei w Scarborough, armeńskiej Operze Belcanto of North York, z Włochami w Coro San Marco, z grupą Columbus Belle Voci. Najchętniej i najczęściej jednak wspiera sekcję basów w Novi Singers Maestro Macieja Jaśkiewicza. Od 2013 woluntariusz w Toronto Concert Orchestra, którą dyryguje Kerry Stratton. Ich wtorkowe koncerty letnie w ogrodach Casa Loma weszły już na stałe do kalendarza imprez Toronto.

unnamed

Słynny sopran koloraturowy Ambur Braid z COC Toronto oraz Wojtek Okulicz. Koncert w Casa Loma “La Favorita” (31 maja 2016)

Z potrzeby serca, społecznie, dla korzyści wszystkich, stworzył stronę internetową www.artspolonia.com, swoiste kompendium wiedzy na temat artystów zaangażowanych w życie kulturalne Polonii oraz wszelkich imprez – od recitali i koncertów, przez sztuki teatralne i kabaretowe, po bale, biesiady i pikniki ogłaszane przez najróżniejsze organizacje. Plakaty informacyjne wysyłają mu wszyscy organizatorzy, z prośbą o rozpropagowanie, więc Wojtek wszystko umieszcza na stronie, rozsyła emaile do szerokiej listy swoich kontaktów. Robi to bezinteresownie, mało tego – w działalności innych nie dopatruje się konkurencji, co tak rzadko zdarza się w naszym środowisku. Strona odwiedzana jest często, o czym świadczyć może umieszczony na dole licznik – ponad pięćdziesiąt pięć tysięcy wejść, każde z innego komputerowego adresu IP. Płynnie porusza się w mediach społecznościowych – fanpage, który prowadzi na Facebook, ma ponad 3700 fanów. „Nie robię tego dla pieniędzy, nie pobieram żadnych opłat za promocję, czasem dostanę od organizatora dwie wejściówki na jakąś imprezę, no i dużo mam znajomości” – przyznaje otwarcie.

Współpracuje, obok Polaków, z Rosjanami, główienie tymi hebrajskiego pochodzenia, których w Toronto mieszka mnóstwo, z Ukraińcami, Ormianami, Kanadyjczykami. Nie zamyka się na żadną nację, żadne środowisko. Wręcz przeciwnie, uważa, że muzyka powinna łączyć, a nie dzielić, wierzy, że warto się otworzyć na współpracę, zacząć tworzyć i występować wspólnie. Ceni kulturę wschodnią, brzmienia Słowian. „Politycznie my się nigdy ze sobą nie dogadamy, ale możemy dogadać się przez kulturę, która tak jak nasza, jest kulturą wyższą, powiedziałbym nawet – elitarną. Z kim bym nie zaczął rozmawiać po rosyjsku, okazuje się, że mówi także po hebrajsku. Większość polskich przedwojennych piosenek kabaretowych zostało skomponowanych, a potem było wykonywanych przez artystów żydowskiego pochodzenia. Nie uciekniemy od tego. Jako Polak nie mam żadnych związków z Rosjanami, Niemcami czy Jerozolimą, ale uważam, że wszyscy jesteśmy równi, a mnie fascynuje łączenie kultur. Bardzo lubię za to Kanadę, że różne narody potrafią tu razem współistnieć, równocześnie zachowując swoją tożsamość kulturową, dbając o tradycje.” Zna oszałamiającą ilość artystów, których chętnie promuje, zaprasza na organizowane przez siebie koncerty. Andrzejowi Rozbickiemu przedstawił Viva Trio, sopranistki, które w tym roku śpiewały w LAC z polskimi tenorami. Kiedy pytam go, w jaki sposób zbudował tak ogromną bazę, z uśmiechem odpowiada: ”Rozmawiam z ludźmi. Kiedy kończy się koncert, zamiast iść do domu, zostaję, gawędzę z wykonawcami, zbieram wizytówki. Dla Strattona prowadzę przesłuchania solistów, pracuję więc trochę też jako head hunter”.

unnamed (2)

Podczas Opera Belcanto Gala Dinner z Kerry Strattonem i Anną Krol.

W ukraińskiej restauracji Golden Lion w Etobicoke tworzy klub jazzowo-kabaretowy. Idea powstała niedawno, koncerty „Cabaret and All that Jazz” odbywać się będą co czwartek, o 7:30pm. W najbliższym terminie, 24 listopada wystąpi silny zespół jazzowy McErlain Jazz Trio w składzie pianino Danny McErlain, kontrabas Peter Telford, saksofon i klarnet John MacMurchy. Sala barowa może pomieścić nawet 250 osób, więc wcześniejsze rezerwacje miejsc nie są konieczne; ma też wbudowany sound system, co bardzo ułatwia kwestie dźwiękowe i nagłośnieniowe. Bilety są w cenie $20 (na razie płatne gotówką), podczas koncertów kuchnia i bar w restauracji pozostają do dyspozycji gości. Jeszcze w grudniu wystąpią m.in. Bartek Hadała ze swoim jazzowym zespołem oraz Ania Cyzon, której Wojtek organizuje „pożegnalny” koncert, przed kolejnym wylotem artystki na tournee po Polsce. „Nie stawiam na czysty jazz, bo to muzyka trudna, wyrafinowana i wymagająca, często tylko dla koneserów. Chcę połączyć go z kabaretem, z programem ambitnym, lekkim”.

unnamed (3)

Jak co roku, 18 grudnia, organizuje koncert przedświąteczny w Lawrence Park Community Church przy 2180 Bayview Avenue. „W Toronto jest kilkuset szkolonych operowo śpiewaków. Zapotrzebowanie rynku jest na około setkę. Reszta nie ma co ze sobą zrobić, a w chórach nie chcą śpiewać. Szkoda, bo to nieustanna praktyka, harmonia, trening głosu, ale i względy towarzyskie. Zasada jest niestety taka – im lepsza muzyka, tym mniejsze zarobki”. Mamy dużo szczęścia, że Wojtek nie „poleciał na kasę” i nie został raperem, bo robi dla nas dużo naprawdę dobrej, wartościowej pracy.

Kontakt z Wojtkiem Okuliczem: @: [email protected]
tel: 647-550-4682

Kaja Cyganik