Polski zespół oskarżony w Montrealu o faszyzm

Kanada Top News list 28, 2016 at 12:30 pm
Około 30 protestujących zebrało się w pobliżu Beaubien Metro

Około 30 protestujących zebrało się w pobliżu Beaubien Metro

Ze względu na protesty, które zaczęły przeradzać się w zamieszki, w sobotę w Montrealu odwołano koncert polskiego zespołu Graveland z Wrocławia. Przeciwko występom polskiej grupy, protestowali m.in. przedstawiciele organizacji antyfaszystowskich.

Graveland kojarzony jest z nurtem muzycznym promującym narodowy socjalizm. Zespół znajduje się na stworzonej przez Anti-Defamation League liście zespołów grających “muzykę nienawiści”. Uważany jest tam za faszystowski i antysemicki.

Graveland miał być jedną z gwiazd festiwalu Messe Des Morts (Msza Umarłych) w Montrealu. Nie doszło do tego, gdyż już na kilka godzin przed koncertem, niedaleko Théâtre Plaza, gdzie mieli wystąpić Polacy, wybuchły protesty.

Kilkudziesięciu antyfaszystów głośno wyrażało swój sprzeciw i niezadowolenie z zaproszenia polskiego zespołu. Wśród nich pojawił się poseł NDP – Alexandre Boulerice.

zz graveland4

Wśród transparentów pojawiały się napisy “Hail Satan not Heil Hitler”, dające wyraz niezadowoleniu z gloryfikowania nazizmu przez wykonawców muzyki black metalowej. A o to często oskarżany jest Graveland, który przez fanów klasyfikowany jest jako przedstawiciel nurtu NBSM (narodowosocjalistyczny black metal).

zz graveland3

Przeciwko takiemu szufladkowaniu protestuje wokalista zespołu. Jego linia obrony nie przekonuje zbyt wielu osób, gdyż opiera się twierdzeniu, że zespół jest tak klasyfikowany tylko ze względu na jego własne “mocno prawicowe, wręcz narodowosocjalistyczne przekonania”.

Protesty, które w pewnym momencie zaczęły przeradzać się w starcia z ochroną lokalu, w Montrealu odniosły zamierzony skutek. Organizatorzy odwołali koncert, przepraszając jednocześnie zawiedzionych fanów ostrego brzmienia.

zz graveland