Rozbił się CF-18, pilot zginął

Kanada Top News list 29, 2016 at 12:30 pm
CF-18

CF-18

Myśliwiec CF-18 sił powietrznych Kanady rozbił się w trakcie lotu treningowego w prowincji Saskatchewan, a jego pilot zginął – poinformowało Ministerstwo Obrony.

Samolot wystartował w rutynowy lot ćwiczebny z bazy lotniczej Cold Lake – głównego ośrodka szkoleniowego kanadyjskiego lotnictwa myśliwskiego. Rozbił się z nieznanych przyczyn już na terenie prowincji Saskatchewan. Gdy przybyły ekipy ratownicze okazało się, że pilot nie żyje.

Jak podaje “The Globe & Mail”, do wypadku doszło na terenie poligonu, na którym myśliwce odbywają symulowane pojedynki lub trenują zrzut bomb i rakiet na cele naziemne.

CF-18 to eksportowana do Kanady wersja amerykańskiego myśliwca McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. Obecnie Kanada ma 76 tych maszyn, które będą eksploatowane do roku 2025. Kilka z nich stacjonuje w Polsce w misji natowskiej.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni to już trzeci wypadek z udziałem F-18. Niedawno rozbiły się dwa samoloty amerykańskie tego typu. W sumie 10 pilotów poniosło śmierć w maszynach CF-18, odkąd armia zakupiła 138 maszyn od Boeinga za 5 mld dol.

W lipcu bieżącego roku podczas wojskowych pokazów lotniczych w Cold Lake uległ katastrofie wyprodukowany w USA tłokowy samolot treningowy T-28 Trojan, a jego cywilny pilot i zarazem właściciel poniósł śmierć.

zz crash