Przełomowy wynalazek polskich naukowców szansą w leczeniu raka

Polak w świecie list 30, 2016 at 2:21 pm

zz przelomowyPolscy naukowcy pod kierunkiem profesora Jacka Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli i opatentowali możliwość modyfikacji informacji genetycznej, która pobudza układ odpornościowy chorego do zwalczania komórek nowotworowych. Eksperci oceniają, że może być to rewolucja w walce z nowotworami.

Profesor Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnił dziennikarzom, że odkrycie daje możliwość otrzymania białek o znaczeniu terapeutycznym, które mogą być wykorzystywane w opracowaniu skutecznych szczepionek przeciwnowotworowych.

Polskim wynalazkiem zainteresowały się koncerny farmaceutyczne. Doktor Aleksander Sowa – biolog molekularny z Roche Polska wyjaśnia, że odkrycia polskich naukowców są na etapie badań klinicznych. Te konkretne technologie dotyczą czerniaka. Natomiast immunoterapia może być wykorzystywana w leczeniu różnych nowotworów.

Licencję kupiły już dwa międzynarodowe koncerny farmaceutyczne łącznie za 610 mln dol.  Badania z wykorzystaniem wynalazku polskich naukowców będą kontynuowane dzięki kontraktom podpisanym z firmami Sanofi i Roche. To dobry przykład współpracy na szczeblu międzynarodowym nauki i biznesu. Jednak opracowanie i bania kliniczne dotyczące konkretnego leku mogą potrwać kilka lat, a ich koszt to około 2 miliardów dolarów.

- W przyszłości dzięki naszemu osiągnięciu może powstać kilka nowej generacji leków – poinformował prof. Jemielity. Dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii dr Robert Dwiliński wyjaśnił, że wynalazek opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego polega na tym, że zmodyfikowano mRNA (rodzaj kwasu rybonukleinowego RNA, którego funkcją jest przenoszenie informacji genetycznej), które można wykorzystać do terapii genowej. – Osiągnięcie to można porównać do wynalezienia radu, który najpierw nie miał praktycznego zastosowania, a potem zapoczątkował wykorzystanie promieniotwórczości w medycynie – podkreślił dr Dwiliński.

Same badania kliniczne, które trzeba było przeprowadzić, to koszt 20-40 mln dol. Polskiego uniwersytetu nie było stać na takie koszty. Naukowcy zdecydowali się nawiązać współpracę z niemiecką firmą BioNTech. BioNTech pod koniec 2015 r. podpisał kontrakt o wartości 300 mln dolarów z firmą Sanofi, a w 2016 r. z należącym do firmy Roche przedsiębiorstwem biotechnologicznym Genetech w San Francisco (na kwotę 310 mln dolarów). Oba koncerny zamierzają wykorzystać polski wynalazek do opracowania nowych preparatów (immunoterapeutyków w leczeniu nowotworów) opartych na zmodyfikowanym mRNA.

W związku ze sprzedażą licencji pieniądze nie trafią w całości do polskich naukowców. Polacy mogą liczyć na większe korzyści finansowe, kiedy na rynek zostanie wprowadzony konkretny lek. Dr Dwiliński powiedział, że Uniwersytet Warszawski ma zagwarantowane przychody z każdej zawartej umowy z inwestorami, jak również ze sprzedaży leków i terapii, w których wykorzystane zostanie zmodyfikowane mRNA opracowane przez polskich badaczy.

Prace na nim trwały prawie 35 lat, rozpoczęto je na początku lat 80. XX w., brało w nich udział wielu badaczy.

Dyrektor Centrum Nowych Technologii UW prof. Piotr Węgleński powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że żadna polska firma nie była zainteresowana wykorzystaniem wynalazków naukowców UW w badaniach nad własnym preparatem. - To kosztowne przedsięwzięcie – podkreślił.