Domy nadal sprzedają się jak świeże bułeczki

Nowości Series Top News grud 4, 2016 at 10:00 am
Deweloperzy zrzeszeni w Greater Toronto Homebuilders Association uważają, że budownictwo nowych domów hamowane jest przez biurokrację

Deweloperzy zrzeszeni w Greater Toronto Homebuilders Association uważają, że budownictwo nowych domów hamowane jest przez biurokrację

Zmiany przepisów udzielania pożyczek hipotecznych nie ostudziły rozgrzanego rynku handlu nieruchomościami w GTA. Stało się wręcz odwrotnie.

Toronto Real Estate Board (TREB) poinformował, że w ostatnim miesiącu sprzedano 8547 domów. To aż o 16,5% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ceny też poszybowały w górę o 22,7% i osiągnęły przeciętną w wysokosci 776.684 dolarów.

Przepisy federalne wprowadzone niedawno wymagają od nabywców znacznie wyższych zaliczek za domy, których cena przekracza 500 tysiecy dolarów.

Paul StAubin

Paul StAubin

- Myślę, że w przeważającej części reguły te zostały „przeżute” przez nabywców – uważa pośrednik obrotu nieruchomościami Paul StAubin operujący na terenie Whitby – Inwestorzy patrzą nieco dalej w przyszłość i liczą na wzrost cen za dwa, trzy lata. Wysokość zaliczki nie stanowi dla nich hamulca przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu.

W samym Whitby średnia cena domu wynosi 624 tysiace dolarów i grubo przekracza graniczną kwotę pół miliona, którą nowe przepisy traktują jako tę, do której można liczyć na kupno domu z mniejszą zaliczką. Wydaje się, że ci, których nie stać na jej wpłacenie, rezygnują w ogóle z kupna domu, a jeżeli już, to odkładają tę decyzję na przyszłość.

- Nowe przepisy nie zniechęciły inwestorów, którzy licytują wysoko i agresywnie licząc na przyszły zysk spekulacyjny – uważa StAubin – Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się Region Durham w związku z planowaną rozbudową autostrady 407 i usprawnień w ruchu kolejowym na linii Lakeshore East GO.

Prezydent TREB, Larry Cerqua uważa, iż główną przyczyną ciągłego wzrostu cen domów jest ich niewystarczajaca podaż.

- Potencjalni nabywcy są sfrostrowani brakiem ofert, a roczny wzrost sprzedaży po raz kolejny wyprzedził ilość nowych ofert – mówi Cerqua – W takiej sytuacji mamy do czynienia z rynkiem sprzedawcy. To oni dyktują ceny.

Zdaniem prezydenta TREB tylko znaczący wzrost podaży, czyli budowa nowych domów i osiedli, może spowodować uspokojenie rynku real estatei w GTA.

Deweloperzy zrzeszeni w Greater Toronto Homebuilders Association uważają, że budownictwo nowych domów hamowane jest przez biurokrację i bardzo powolne, długotrwałe podejmowanie decyzji w sprawie budowy nowych domów i osiedli mieszkaniowych.