Cudeńka z solnej masy

Porady babci Jelonki grud 5, 2016 at 8:03 pm

Wielu z nas pamięta czasy, kiedy ozdoby choinkowe wykonywaliśmy własnoręcznie. Włoskie orzechy zawijaliśmy w sreberko po cukierkach, z kolorowego papieru powstawały łańcuchy, a nasze babcie z pomocą kordonka i szydełka wyczarowywały gwiazdki i aniołki. Czasy się zmieniły, choinkowe dekoracje możemy kupić w wielu sklepach – od tych najtańszych z Dollarama, po te dużo droższe, trwalsze, piękniejsze np. z Home Sense czy Michaels.

A może by tak wrócić do przeszłości i poświęcić jeden wieczór na wyczarowanie własnych choinkowych ozdóbek np. z solnej masy?ozdoby choinkowe z masy solnej boże narodzenie dekoracje święta salt dough

Znana była już w starożytności, kiedy to tworzono z niej najczęściej przedmioty mające charakter religijny i ofiarowano je bożkom. Do nas taka forma tworzenia ozdób dotarła razem ze zwyczajem ubierania choinki na święta Bożego Narodzenia. Dekoracje z masy solnej były nie tylko tanie, ale i trwałe, dzięki czemu przystrojone nimi drzewka świąteczne mogły wyglądać rewelacyjnie stosunkowo niewielkim kosztem. Nawet ci, którzy nie mają zdolności plastycznych w prosty sposób stworzą cudowne dekoracje.

Wykonana z prostych i dostępnych w każdej kuchni produktów masa solna jest doskonała nie tylko do zabawy z dziećmi, ale także do tworzenia ślicznych dekoracji domu. Tworzymy z niej figurki, ramki do zdjęć czy naczynia ozdobne. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego, co nam się podoba. Masa solna jest plastyczna, dlatego możemy ją formować w dowolny sposób. Nawet małe dzieci bez problemu mogą tworzyć swoje własne figurki.

Jak zrobić masę solną?

Jeżeli chcemy przygotować masę solną powinniśmy wiedzieć, co chcemy z niej zrobić. Od tego uzależnione są dodatki, które zastosujemy. Do tworzenia figurek czy innych dekoracji najlepiej zastosować podstawowy przepis na masę solną. Szczególnie jeśli chcemy bawić się z dziećmi nie powinniśmy dodawać nic innego niż zawiera podstawowy przepis:3

200g mąki
200g soli
pół szklanki wody

Mąkę należy wymieszać z solą, a następnie dodawać wodę. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby masa nie wyszła zbyt rzadka. Wodę należy zatem dodawać bardzo wolno. Mamy wówczas kontrolę nad konsystencją całej masy. Aby dobrze ją wyrobić najlepiej ugniatać w misce. Wyrabiamy około 5-10 minut, aż masa stanie się plastyczna i będzie można z niej wykonywać wszystko, co podpowiada nam wyobraźnia. W zależności od potrzeb możemy dodać do masy także

  • mąkę ziemniaczaną
  • klej do tapet
  • klej stolarski

W tym drugim przypadku klej w proszku należy oddzielnie rozprowadzić według przepisu, a dopiero wtedy dodać do masy solnej. Jednakże nie jest to już masa do tworzenia figurek, a bardziej wymyślnych kombinacji. Dodając klej do tapet możemy z niej tworzyć kafelki dekoracyjne czy ramki do zdjęć. Warto także pamiętać, że taka masa schnie znacznie szybciej. Nie powinniśmy również bawić się nią z dziećmi.

Kiedy mamy już gotową masę solną możemy ją dowolnie modelować. Tworzymy z niej wszystko, co nam podpowiada wyobraźnia. Jeśli nie potrafimy samodzielnie wykonywać figurek dobrym pomysłem jest skorzystanie z foremek do ciastek.

bieżące 1223.jpg,Do zabarwienia przygotowanej masy możemy dodać barwnik spożywczy lub też trochę farby plakatowej. Nabierze ona wówczas odpowiedniego koloru i nie trzeba będzie jej malować. Możemy ją barwić także używając produktów spożywczych.

- Kolor brązowy uzyskamy używając kakao, cynamonu lub kawy

- Żółty kolor możemy stworzyć dodając kurkumy

- Pomarańczowy kolor da papryka w proszku

- Kolor różowy uzyskamy dodając koncentratu buraczków czerwonych

Jeżeli chcemy stworzyć figurkę z kilku elementów to możemy je połączyć poprzez zwilżenie każdego z nich wodą. Łatwiej połączą się ze sobą. Podsuszone już elementy możemy ze sobą połączyć poprzez posmarowanie ich rozcieńczoną masą solną.

Wykonując dekoracje choinkowe dobrze jeszcze przed wyschnięciem zrobić dziurki na zawieszki, gdyż będzie to ułatwienie całej pracy. Po wysuszeniu figurki będą twarde i możemy je uszkodzić. Dziurki takie można zrobić przy pomocy słomki do napojów.

Suszenie figurek z masy solnejmasa solna3

Kiedy wykonamy już wszystkie modele z masy trzeba je wysuszyć, najlepiej w elektrycznym piekarniku, nastawionym na 70 stopni. Jeżeli zdecydujemy się suszyć w piekarniku gazowym to trzeba lekko uchylić jego drzwiczki. Temperatura suszenia powinna być odpowiednia, gdyż wolno tworząca się skorupka na modelach zmniejsza prawdopodobieństwo popękania. Warto zatem na kilku pierwszych sprawdzić jak wpływa nasz piekarnik na figurki, aby nie zniszczyć swojej pracy.

Malowanie figurek

Dekorowanie wysuszonych modeli to już czysta zabawa. Do malowania najlepiej wykorzystać farby plakatowe, które dobrze pokrywają wyschnięte figurki. Do dekoracji można wykorzystać również cekiny, koraliki czy inne dodatki. Skończone figurki dobrze jest pomalować lakierem i odstawić do wyschnięcia, aby były one trwalsze i piękniej się prezentowały.

Opakowane w celofan i zawiązane wstążeczką mogą być również oryginalnym prezentem świątecznym.