Idzie zima zła. Wir polarny przyniesie nam dantejską zimę

Kanada Top News grud 6, 2016 at 4:10 pm

zz canada1Amerykański meteorolog Judah Cohen doszedł do wniosku, że śnieżna zima na Syberii może wywołać bardzo mroźną zimę w Kanadzie i USA. Szykują się trzaskające mrozy i śnieżyce. Szykuje się klasyczna kanadyjska zima w odróżnieniu od zaskakująco łagodnego sezonu 2015-16.

Hipoteza “syberyjskiego śniegu” Cohena jest dość prosta – uwzględnia równowagę cieplną pokrywy śnieżnej. Śnieg odbija do 90% docierającego promieniowania słonecznego, jednocześnie traci energię w wyniku promieniowania cieplnego. Ponadto część energii zostaje zużyta na przejście kryształków lodu w stan gazowy (sublimacja). Po zsumowaniu wszystkich składników bilansu cieplnego otrzymujemy wartość ujemną.

zz canada3Według Cohena wartości uzyskanego zakresu przepływu w listopadzie-grudniu wyniósł koło -50 W/m2. W związku z tym nad zaśnieżonymi obszarami Syberii dolne warstwy atmosfery utworzyły kopułę bardzo zimnego i gęstego powietrza. To chłodne centrum staje się trzonem formacji syberyjskiego antycyklonu, który czasami zajmuje większość północnej Eurazji. Z reguły jego ośrodek znajduje się nad Bajkałem, czasami jednak przesuwa się o 1500-2000 kilometrów. Wtedy dochodzi do szeregu anomalii pogodowych. W pewnym stopniu zasięg pokrywy śnieżnej w drugiej połowie jesieni determinuje rozwój syberyjskiego antycyklonu. Jednak wcale nie ma potwierdzenia, że hipoteza głoszona przez Cohena jest prawdziwa, choć pracował nad nią 17 lat.

Faktem jest, że atmosfera zachowuje się jak dynamiczny złożony system. Znany amerykański fizyk i meteorolog Edd Lorenz powiedział, że zachowania takiego systemu nie da się przewidzieć, a już na pewno nie w okresie długoterminowym. Lorenz pisał, że „trzepotanie skrzydeł motyla w Brazylii może teoretycznie spowodować tornado w Teksasie”, więc pomysł Cohena, choć śmiały, jest mało poprawne z punktu widzenia klasycznej meteorologii. Nauka już dawno pokazała, że da się przewiedzieć pogodę na 7-10 dni, ale dalsze terminy stwarzają wiele problemów nie tylko synoptykom, lecz także modelom, na których się opierają.

zz siberia1 zz winter zz winter2

Hwy. 16 w Manitobie we wtorkowe popołudnie

Hwy. 16 w Manitobie we wtorkowe popołudnie

Jedynym sposobem na ułożenie prawdopodobnego wzorca pogodowego jest poszukiwanie związków statystycznych między powtarzalnościami pewnych specyficznych typów pogody i bardzo silnych wpływów zewnętrznych, takich jak temperatura powierzchni oceanu podczas El Niño, La Niña czy anomalii w Arktyce. Gdy w Arktyce jest bardzo ciepło, a na Syberii zimno, możemy oczekiwać surowej zimy w Kanadzie i Europie. Dzieje się tak dlaczego, że zimą ocieplenie Arktyki osłabia zachodni przepływ mas powietrza. Sprzyja to tworzeniu się układów wyżowych, które z kolei przyczyniają się do powstania anomalii temperatur.

Tak czy inaczej w Kanadzie i na reszcie kontynentu w najbliższym czasie oczekuje się arktycznego podmuchu z północy. Ujemne temperatury mają pojawić się nawet na Florydzie.

W przyszłym tygodniu w Kanadzie zrobi się rekordowo zimno – w centralnej części kraju słupki rtęci pokażą nawet -45 stopni! W okolicach Manitoby ma spaść od 15 cm do nawet 4 stóp śniegu w ciągu kilku dni.

Kanadyjscy meteorolodzy przewidują również bardzo śnieżną zimę, co zmartwi służby odśnieżania i ucieszy narciarzy.