Ich wielki finał. Bilety sprzedano w 3 minuty!

Lokalnie Top News grud 10, 2016 at 4:00 pm

Na stadionie BMO w Toronto piłkarze tutejszej drużyny rozegrywają dzisiaj finałowy pojedynek z Seattle Sounders FC – po raz pierwszy  w dziejach o mistrzostwo amerykańskiej ligi MLS.

Początek o godzinie 20:00. Transmisja w TSN.

Pomimo mroźnej pogody stadion spodziewa się rekordu frekwencji: 36 tysięcy widzów. Tyle miejsc liczy BMO Field. Ubiegłoroczny finał w Columbus w Ohio przyciągnął tylko 21,747 osób.

Biletów na ten mecz już nie ma, zostały wyprzedane w poniedziałek w ciągu zaledwie 3 minut! Ale pewnie można liczyć na koników.

Fani z Toronto w Montrealu w drodze na stadion przed pojedynkiem z Montreal Impact 22 listopada

Fani z Toronto w Montrealu w drodze na stadion przed pojedynkiem z Montreal Impact 22 listopada

Wyjątkowo udany dla Toronto FC sezon sprawił, że wokół meczu finałowego panuje przeogromne zainteresowanie kibiców i mediów. Jak pisze na swoim portalu CBC: – Jest nadzieja, że wielu torontończyków będzie się odtąd kojarzyło MLS raczej z piłką niż z rynkiem nieruchomości.

zz toronto11

Zawodowa liga piłkarska MLS (Major League Soccer) obejmuje 20 klubów z USA i Kanady, które są podzielone według kryterium geograficznego na konferencję zachodnią i wschodnią. Nie obowiązuje w niej reguła awansu i spadku. Sezon zazwyczaj trwa od marca do listopada i składa się z dwóch części. W pierwszej każdy klub rozgrywa 34 mecze co w sumie daje 306 spotkań ligowych. Po zakończeniu tej części odbywa się faza play-off. Zwycięzca play-off zostaje mistrzem ligi. Od 2012 roku finał MLS zawsze odbywa się w grudniu. Do 2006 roku w lidze nie grał żaden kanadyjski zespół.

zz toronto1

Toronto FC (popularnie zwani The Reds od czerwonych strojów) powstało 11 maja 2006 i jest własnością koncernu Maple Leaf Sports & Entertainment.

Obecnie zespół prowadzi Greg Vanney, były amerykański piłkarz Los Angeles Galaxy, Bastii, FC Dallas, Colorado Rapids i D.C. United.

Dwayne De Rosario

Dwayne De Rosario

Zimą 2014 roku klub pozyskał m.in. Michaela Bradleya, Jermaina Defoe, Júlio Césara oraz Dwayne’a De Rosario.

De Rosario już czterokrotnie trzymał w rękach puchar mistrzowski MLS ale nigdy dotąd z drużyną z Toronto dla której byłby to największy sukces w 10-letnim istnieniu klubu. Teraz wprawdzie Rosario skończył z zawodowym graniem, ale nadal pozostaje ambasadorem TFC.

W drużynie Toronto gra obecnie wiele gwiazd o światowej renomie, z najlepszych klubów w Europie i Ameryce. Kanadyjczyków można policzyć w niej na palcach jednej ręki.

Więcej o zawodnikach – na stronie torontofc.ca

Z ostatniej chwili: Mecz przebiegł bezbramkowo, po 122 minutach, rozstrzygać musiały rzuty karne, w których lepsza okazała się (5:4) drużyna z Seattle, która tym samym została mistrzem MLS.

Włoski napastnik Sebastian Giovinco, nazywany “atomową mrówką” ze względu na niski wzrost (5 stóp 3 cale). 17 goli i 15 asyst w minionym sezonie.

Włoski napastnik Sebastian Giovinco, nazywany “atomową mrówką” ze względu na niski wzrost (5 stóp 3 cale). 17 goli i 15 asyst w minionym sezonie.

Amerykański napastnik Jozy Altidore, filar Toronto FC

Amerykański napastnik Jozy Altidore, filar Toronto FC