Joe Biden w Ottawie

Kanada Top News grud 10, 2016 at 12:30 pm

zz biden3 Z dwudniową wizytą w Kanadzie gościł wiceprezydent Joe Biden, po raz ostatni w roli prawej ręki prezydenta Obamy. Spotkał się z premierem Justinem Trudeau, aby rozmawiać “o zmianach klimatu i opiece zdrowotnej” – jak mówi oficjalny komunikat, choć nie trudno zgadnąć, że nieoficjalnie dyskutowano o przyszłej polityce USA pod nowym prezydentem, Donaldem Trumpem. 

- Świat – w tym Stany Zjednoczone – nieuchronnie zmierza w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, nawet jeśli nie jest to priorytetem dla prezydenta-elekta Donalda Trumpa - powiedział Joe Biden podczas oficjalnej części spotkania. - Rzeczywistość nam to narzuca.

- Mimo że istnieje niepewność co do wyborów politycznych następnego prezydenta, jestem absolutnie przekonany, że Stany Zjednoczone będą nadal czynić postępy w kierunku niskoemisyjnej przyszłości – powiedział Biden. - Postawienie na czystą energię i mniejszą emisję dwutlenku węgla nie jest już wyłącznie uzależnione od działań rzadu. To teraz kwestia rynku i zdrowego rozsądku.

zz biden1Biden dodał też, że był “podekscytowany, mogąc spotkać się z premierami prowincyjnymi Kanady w tej kwestii”.

Odpowiedziała mu kurtuazyjnie minister środowiska Catherine McKenna z zadowoleniem podkreślając, że czystość powietrza staje się argumentem ekonomicznym: - Rynek przemówił. Firmy kroczą do przodu mając własne plany rozwiązań klimatycznych. Mają swoje własne cele. Same redukują emisję.

Na wzgórzu Parlamentarnym Joe Biden odbył rozmowę w cztery oczy z premierem Justinem Trudeau.

Po tym spotkaniu obaj politycy podkreślali wyjątkowe silne więzi kulturalne i gospodarcze obu krajów, ale nie ujawnili konkretnych tematów swoich rozmów.

Podkreślając wagę wzajemnych stosunków Kanady ze Stanami, premier Trudeau oświadczył, że każdego pojedynczego dnia granicę między tymi krajami przekraczają towary i usługi o wartości 2,4 mld dolarów.

Joe Biden spotkał się m.in. z byłym premierem Brianem Mulroneyem

Joe Biden spotkał się m.in. z byłym premierem Brianem Mulroneyem