Maxime Bernier obiecuje obniżkę podatku korporacyjnego

Kanada Top News grud 12, 2016 at 4:00 pm
Leitch i Bernier

Leitch i Bernier

Doświadczony polityk z Quebeku, poseł Maxime Bernier, ogłosił dzisiaj rano, że jeśli zostanie przywódcą Konserwatystów, a w następstwie wygra wybory federalne, obniży podatek korporacyjny na szczeblu federalnym aż o 10%, aby Kanada stała się bardziej konkurencyjna w stosunku do USA.

Wybory nowego przywódcy Partii Konserwatywnej, następcy Stephena Harpera, odbędą się w maju przyszłego roku.

Wśród zarejestrowanych kandydatów zainteresowanych walką o przywództwo, oprócz Berniera, znaleźli się: Chris Alexander, Steven Blaney, Michael Chong, Kellie Leitch, Pierre Lemieux, Dan Lindsay, Deepak Obhrai, Erin O’Toole, Rick Peterson, Lisa Raitt, Andrew Saxton, Andrew Scheer, Brad Trost.

Jak dotąd z walki o przywództwo wycofał się tylko Tony Clement, natomiast wśród potencjalnych kandydatów rozważają wciąż swoje szanse (mają czas do końca roku): Kevin O’Leary i Adrienne Snow.

Według sondażu przeprowadzonego 6 listopada przez Forum Research, najwięcej szans wśród wyborców miała Kellie Leitch (19%), podczas gdy poparcie dla Berniera spadło z 17 do 11%.

Jednak najnowszy, właśnie opublikowany  sondaż Forum Research wskazuje, że żaden z kandydatów nie wykazuje się większym poparciem niż na poziomie 10% (Leitch 7%, Bernier 5%). Aż 53% ankietowanych opowiedziałaby się za “zupełnie innym kandydatem”.

Parlamentarzystka Kellie Leitch zasłynęła ostatnio sugestią, że nowi imigranci przybywający do Kanady powinni być sprawdzani w celu określenia, czy zgadzają się z wartościami kanadyjskimi. (Jakimi? TUTAJ). Zaproponowała ona stosowanie w Kanadzie „imigracji przesiewowej”, która spowodowałaby odmowę pobytu uciekinierom, którzy prezentowaliby „wartości antykanadyjskie”. Po tym oświadczeniu jej notowania drastycznie wzrosły.

A tak przedstawiały się kalkulacyjne wyniki badań sondażowni Abacus w marcu br.

A tak przedstawiały się kalkulacyjne wyniki badań sondażowni Abacus w marcu br.