Z tej mąki chleba nie będzie

Porady babci Jelonki grud 12, 2016 at 5:58 pm

Trudno wyobrazić sobie bez niej dzisiejszą kuchnię. Mąka to jeden z najstarszych produktów spożywczych wykorzystywanych przez człowieka. Już wiele tysięcy lat temu ludzie rozcierali ziarna zbóż między płaskimi i chropowatymi kamieniami. Z uzyskanego w ten sposób proszku przyrządzano podpłomyki, którymi zajadli się nasi przodkowie. maka

W kolejnych wiekach technologia mielenia nasion na mąkę była udoskonalana, a prawdziwym przełomem w tej dziedzinie okazało się wykorzystanie maszyn parowych w angielskich młynach. XIX wiek przyniósł gigantyczny wzrost produkcji mąki na skalę przemysłową. Dziś wytwarza się bardzo wiele jej rodzajów.

Mamy to szczęście, że polskie mąki możemy kupić w wielu polonijnych sklepach w Kanadzie.Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się co kryje się za liczbami oznaczającymi typ mąki?

Według obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących przetworów zbożowych, typ mąki jest określany na podstawie zawartości w niej popiołu (czyli pozostałości po całkowitym spopieleniu składników organicznych w próbce produktu w określonej temperaturze). Wyraża się w gramach na 100 kg mąki. Dla przykładu: mąka typ 500 oznacza, że w 100 kg mąki znajduje się około 500 g popiołu, a w mące typ 850 w 100 kg zawartość popiołu wynosi około 850 g i tak dalej.
Choć najbardziej popularna jest pszenna, mąkę można i wytwarza się również z innych zbóż. Chętnie używana jest mąka żytnia, dobra do wypieku pieczywa oraz wyrobu zakwasu na żur. Zarówno mąkę pszenną, jak i żytnią zalicza się do mąk chlebowych.pieczywo_pzprz_1

Te mąki, których zwykle nie używa się do produkcji pieczywa (ewentualnie jako dodatek do mąk chlebowych), określa się z kolei jako niechlebowe. Wśród nich znajdziemy np.: mąkę gryczaną (przygotujemy z niej tradycyjne bliny gryczane), jęczmienną, owsianą, z prosa (zwaną czasem jaglaną), a także kukurydzianą (z bardzo drobnej wyrabia się np.tortille), ryżową (doskonałą np. do zagęszczania sosów) czy sojową (stosowaną czasem jako zamiennik jaj, ze względu na wysoką zawartość protein). Niemal wszystkie mąki niechlebowe, oprócz jęczmiennej i owsianej, poleca się alergikom, a także chorym na celiakię, ze względu na to, że nie zawierają glutenu.

maka (1) Do czego stosować dany typ mąki?

MĄKA TYP 400

Najjaśniejsza spośród wszystkich mąk, jednocześnie jednak najuboższą w witaminy i sole mineralne oraz błonnik. Idealnie nadaje się do wypieku ciast tortowych.

MĄKA TYP 450

Nazywana jest mąką tortową. Najczęściej wykorzystuje się ją do wypieku tortów, ciast francuskich oraz biszkoptów.

MĄKA WROCŁAWSKA TYP 500

Doskonale nadaje się do wypieku ciast kruchych, pierników, ciasta francuskiego i półfrancuskiego oraz ciast drożdżowych. Można zagęszczać nią sosy i zupy. Świetnie sprawdzi się do przygotowania omletów i naleśników.

MĄKA POZNAŃSKA TYP 500

Przeznaczona jest do wyrobu ciasta makaronowego oraz ciasta pierogowego. Przyrządzimy z niej wszelkiego rodzaju kluski oraz doskonałe ciasto na pizzę.

MĄKA KRUPCZATKA TYP 500

Podobnie jak Poznańska sprawdzi się podczas wyrobu pierogów i makaronów. Można przyrządzić z niej także ciasto parzone i kruche oraz ciasta z owocami.

MĄKA LUKSUSOWA TYP 550

Idealna do przyrządzania ciasta na naleśniki. Można z niej przyrządzić także kopytka, knedle oraz wszelkiego rodzaju kluski.

MĄKA TYP 650

Mąka ta zawiera powyżej 0, 6% popiołu. Nadaje się do wypieku miodowników, pierników i bułek. Zagęszcza się nią zupy i sosy.

MĄKA TYP 720 LUB 750

Mąka żytnia typ 720, a mąka pszenna typ 750 to tak zwane mąki chlebowe i jak sama nazwa wskazuje, świetnie nadają się do wyrobu pieczywa.

MĄKA TYP 1850

Jest to mąka typu graham. Najczęściej wypieka się z niej pieczywo oraz krakersy.

MĄKA TYP 2000

Mąka o najwyższej zawartości popiołu – nawet do 2%. Przygotowuje się z niej zakwas chlebowy, wypieka dietetyczne pieczywo oraz wytwarza dietetyczne wyroby cukiernicze.