Toronto będzie bogate jak nigdy przedtem

Lokalnie Series Top News grud 14, 2016 at 6:00 am
Don Valley Parkway

Don Valley Parkway

Klamka zapadła. Miejscy radni zdecydowali, że dwie autostrady Gardiner Expressway i Don Valley Parkway będą płatne.

Pieniędzy nigdy nie jest zbyt dużo, więc na dokładkę radni postanowili dodatkowo opodatkować turystów wprowadzając opłatę od hoteli i krótkoterminowych zakwaterowań.

Decydujące głosowanie miało miejsce we wtorek po „wyczerpującej” – zdaniem radnych – 12-godzinnej dyskusji. Obie zmiany zostały uchwalone stosunkiem głosów 32 do 9.

Miejscy urzędnicy szacują, że jeżeli opłata za jednorazowy przejazd autostradą wyniesie 2 dolary, to wygeneruje to około 166 milionów rocznie. Gdyby natomiast opłatę ustalić na poziomie $3,90, to miejski budżet wzbogaciłby się o 272 miliony dolarów. Przy tych sumach podatek od hoteli wydaje się mały jak pryszcz, bo ma przynieść rocznie tylko 20 milionów.

Tak jak zapowiadał to burmistrz John Tory, pieniądze te mają zostać przeznaczone na realizację dużych projektów inwestycyjnych, głównie na rozwój komunikacji publicznej.

W rozmowie z dziennikarzami John Tory powiedział, że wprowadzenie myta na autostradach jest krokiem „sprawiedliwym i skutecznym”, bowiem ma służyć rozbudowie tranzytu.

- Wobec mieszkańców Toronto byłem szczery mówiąc o tym, że musimy budować i będziemy to robić. Wierzę, że mieszkańcy miasta chcą zobaczyć prawdziwe decyzje i liderów, którzy są gotowi, by te decyzje wcielać w życie. Dlatego jestem dumny z moich kolegów w Radzie Miasta, którzy pokazali, że można szybko i zdecydowanie podejmować decyzje korzystne dla Toronto – stwierdził burmistrz.