Biedni pojadą taniej

Lokalnie Top News grud 15, 2016 at 10:00 am

 

aattc

Mieszkańcy Toronto żyjący na granicy ubóstwa będą płacić za przejazdy komunikacją publiczną mniej. Nie teraz. Od 2018 roku.

Tak zdecydowała Rada Miasta, która w ramach walki z biedą zdecydowała zafundować najmniej zamożnym tańsze przejazdy pojazdami TTC.

Miejscy radni podkreślają, że już teraz komunikacja miejska oferuje zniżki dla emerytów i studentów mając na względzie ich ograniczone dochody.

aattc2W przypadku cen biletów dla najbiedniejszych planowanych na 2018 rok, byłyby one o jedną trzecią niższe od normalnych. I tak za pojedynczy przejazd uprawniony do zniżki zapłaciłby $1,94, a za bilet miesięczny $125,94.

Jessica Bell ze stowarzyszenia Riders TTC stwierdziła, że jest zadowolona z decyzji radnych, choć przyznała, że jej stowarzyszenie liczyło na znacznie większe ulgi dla osób z niewielkimi dochodami.

- To jest pierwszy krok, ale chcemy, aby zniżki były znacznie większe – powiedziała Bell – I chcielibyśmy, aby te większe zniżki pojawiły się bardzo szybko.

Radni zdecydowali, że cały program rozpocznie się w 2018 roku i będzie trwał dwa lata. Dalsze jego funkcjonowanie będzie uzależnione od stanu kasy miejskiej. Będzie on dotyczył wszystkich mieszkańców, których dochody uznano za niskie.

Będą to osoby korzystające z pomocy społecznej z wykluczeniem tych, które korzystają ze wsparcia transportowego. Poza wymienionymi o zniżkę ubiegać się mogą osoby, które żyją w statystycznej biedzie. Oznacza to, że do zniżki będzie uprawniona czteroosobowa rodzina, której dochód nie przekracza 52256 dolarów rocznie. Takie bowiem kryterium ubóstwa przyjęła rządowa agencja Statistics Canada.