Podróże tożsamościowe

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie grud 15, 2016 at 2:10 pm

Katka Reszke, Wrocławianka, rocznik ’78, jest głosem współczesnego, młodego pokolenia emigrantów. Pisze, fotografuje, robi filmy dokumentalne, jest mocno zaangażowana w kulturę i środowisko polsko-żydowskie, obronę praw człowieka oraz kwestie sprawiedliwości społecznej. W Jerozolimie zrobiła doktorat z Edukacji Żydowskiej. W Toronto bywa chętnie i coraz częściej.

1053204_orig

Kaja Cyganik: Często bywasz w Toronto, ostatnio przyjechałaś na Festiwal Polskich Filmów Ekran. Co lubisz w tym mieście, co Cię tu przyciąga?

Katka Reszke: Toronto ma reputację jednego z najbardziej zróżnicowanych i wielokulturowych miast na świecie. Wydaje mi się, że to się daje odczuć – za każdym razem. Miałam przyjemność odwiedzić Toronto już chyba przynajmniej 8 razy. Robiłam tu wywiady do kilku projektów filmowych, a także na potrzeby książki, którą obecnie piszę. Miałam tu próby i występy z „We Keep Coming Back” – to spektakl stworzony przez Sarę Garton Stanley i Michaela Rubenfelda, wraz ze mną i Mary Berchard. Miałam pokazy filmów, a także prezentacje wokół mojej książki „Return of the Jew: Identity Narratives of the Third Post-Holocaust Generation of Jews in Poland” („Powrót Żyda: Narracje tożsamościowe trzeciego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście”) oraz na temat mojego nowego projektu „The Meshugene Effect”. Bywam też na festiwalach filmowych i teatralnych. Jednym słowem, Toronto jest dla mnie miejscem szczególnym i cieszę się, że wciąż pojawiają się nowe okazje, żeby się tu pojawiać.

KC: Jesteś autorką scenariusza filmu „Karski & władcy ludzkości’, który wyświetlany był na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Ekran – skąd przyszła inspiracja? Jak długo trwały prace nad scenariuszem?

Katka Reszke: „Karski & władcy ludzkości” to prawdziwe opus magnum Sławka Grünberga, z którym pracowaliśmy nad tym filmem przez 7 lat. To dla nas wyjątkowo ważny projekt i w tym przypadku praca nad scenariuszem wymagała wielu miesięcy badań archiwalnych, konsultacji historycznych i kreatywnych decyzji. Wraz z Tomem Woodem, autorem książki “Karski: How One Man Tried to Stop the Holocaust”, opracowaliśmy narrację do filmu. Szczególnie ważne było także stworzenie scen animowanych, gdzie współpracowaliśmy z Tomaszem Niedźwiedziem.

KC: Mieszkałaś w NYC, teraz Boston. Dlaczego w ogóle wyjechałaś z Polski?

Katka Reszke: Czasami wydaje mi się, że ja z Polski wcale nie wyjechałam. Niemal 5 lat w Jerozolimie, 8 lat w Nowym Jorku, ostatnie 1.5 roku w Bostonie – przez cały ten czas ogromna większość mojej pracy i zainteresowań obraca się wokół treści polsko-żydowskich, historii i tożsamości polskich Żydów, relacji polsko-żydowskich itd. W Ameryce Północnej prawdopodobnie ponad 75% Żydów pochodzi z szeroko rozumianych ziem polskich. To tutaj właśnie – w Nowym Jorku, Bostonie czy w Toronto – moja praca, moje pisanie, opowiadanie, filmowanie… znajduje odbiorców, którzy zaczynają poszukiwać w sobie polskich elementów. Niektórych z nich te poszukiwania zabierają aż do Polski.

KC: Jak to jest „być Żydówką” we współczesnym świecie?

Katka Reszke: Dla mnie bycie Żydówką realizuje się właśnie najbardziej w nieustannym zastanawianiu się na tym, co to znaczy być Żydówką czy Żydem. Taka tożsamościowa hermeneutyka. Oczywiście ja najchętniej ‘uprawiam’ ją angażując inne osoby – poprzez rozmowy, wymianę doświadczeń, opowiadanie historii.

www.katkareszke.com