Poloz o działaniach na rynku nieruchomości

Rynek Top News grud 15, 2016 at 6:55 pm

zz poloc3Po publikacji raportu na temat stabilności finansowej, głos zabrał szef Banku Kanady, Stephen Poloz. 

Szef Bank of Canada wskazał, że bank wprowadził narzędzia, które mają być naprowadzone na największe ryzyka związane z upadkiem rynku nieruchomości w Kanadzie. Jego zdaniem ceny nie są jedynym problemem na rynku.

Zdecydowanie ciekawsze słowa, choć niewiele zmieniające padły na temat ruchu ze strony Fed. Poloz powiedział, że lepsze perspektywy wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych są też dobrą oznaką dla kanadyjskiej gospodarki.

Jego zdaniem nie należy przejmować się ostatnimi wzrostami rentowności obligacji. Bank of Canada w pełni oczekiwał podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych, dlatego osłabienie się dolara kanadyjskiego względem dolara amerykańskiego nie jest zaskoczeniem i że jego bank nie ma zamiaru pójść w ślady Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Poloz uznał też, że bank będzie musiał dokonać ponownej oceny wpływu gwałtownego ożywienia w rentowności obligacji – która rozpoczęła się wraz z wyborczym zwycięstwem Donalda Trumpa.

Stephen Poloz

Stephen Poloz

Stephen Poloz zauważył, że gospodarka kanadyjska daleka jest jeszcze od działania na pełnych obrotach, co jest argumentem za inną niż amerykańska ścieżką polityki pieniężnej w Kanadzie.

Główną obawą szefa banku centralnego są nadal przegrzane rynki mieszkaniowe, szczególnie w Toronto i Vancouver, oraz wysoki poziom zadłużenia Kanadyjczyków, które w dużym stopniu zostały podniesione przez rosnące ceny domów. Uważa on jednak, że ostatnie zmiany w przepisach hipotecznych będą służyć tłumieniu popytu i poprawie jakości długu hipotecznego w kraju.

Poloz powiedział, że wyższe stopy “powodują, że ludzie ponownie zastanawiają się nad swoją decyzją czy kupić dom”, co powinno mieć efekt chłodzący na popyt ze strony nowych nabywców.

Więcej o jego konferencji prasowej po dzisiejszym wydaniu przez bank centralny Financial System Review – TUTAJ.