Zmienia się widzenie Trumpa czy zawsze było inne?

Kanada Top News grud 16, 2016 at 3:30 pm

zz trump11Jeszcze niedawno, w listopadzie br. sondażownia Forum Research wykazywała, że większość Kanadyjczyków uznała wybór Donalda Trumpa za wybór zły dla Kanady. Jednak ta percepcja najwyraźniej zaczęła się zmieniać. A może to sondażownie ją zniekształcały?

Większość kanadyjskich wyborców była niezadowolona z wyników historycznych wyborów, a analizująca ten sondaż gazeta “The Toronto Star” sugerowała na podstawie danych, że wybór Donalda Trumpa to wybór zdecydowanie zły dla Kanady.

Według sondażu Research Forum, 53% kanadyjskich wyborców uznało wówczas, że są stanowczo niezadowoleni z wyniku wyborów, zaś 17% stwierdziło, że są trochę niezadowoleni. 55% respondentów zgodziło się wówczas, że Trump jako prezydent byłby zły dla Kanady, a 73% generalnie odrzucało go.

Ale Kanadyjczycy również nie wykazali przytłaczającego wsparcia dla Hillary Clinton. 40% odrzucało kandydatkę Demokratów. Regionalnie Trump otrzymał najwięcej wsparcia w Albercie, gdzie 33% badanych stwierdziło, że akceptuje go, podczas gdy w Ontario 20%, a w atlantyckiej Kanadzie tylko 11%.

Tymczasem z kolejnej ankiety, jaką przeprowadziła sondażowania Ipsos wynika, że aż 76% Kanadyjczyków poważnie rozważałoby głosowanie na kogoś o poglądach zbliżonych do tych, jakie przedstawia Donald Trump. Jest to radykalna odmiana nastrojów czy korekta w badaniach sondażowych?

Mało tego, okazuje się, że tylko jedna szósta badanych jest przeciwna idei Trumpa zaostrzenia polityki imigracyjnej (włącznie z zapowiedzią wydalenia 11 mln nielegalnych imigrantów)! To samo dotyczy jego kontrowersyjnych doktryn dotyczących twardej walki z przestępczością, rewizji układu NAFTA (“najgorsza umowa jakąkolwiek podpisano”) czy poglądów na migrację islamską.

Sondaże wykazują przy tym jednoczesny spadek popularności Partii Liberalnej i Justina Trudeau jako premiera. Zyskują na tym Konserwatyści. Podczas gdy poparcie dla premiera Kanady spadło z 58 do 51%, dla szefowej opozycji Rony Ambrose wzrosło z 30 do 36%.

zz ipsosKryzys zaufania przechodzą same sondażownie. Badania przewidywalności dokonane w świecie przez firmę Ipsos wykazały właśnie, że sondaże na temat kluczowych zagadnień przeprowadzone w aż 40 krajach zakończyły się kompletnym fiaskiem, przewidując rezultaty kompletnie odwrotne od rzeczywistych. Np. w Kanadzie sześciu na dziesięciu Kanadyjczyków przewidywało zwycięstwo Hillary Clinton.

Jak w tej sytuacji traktować ostatnie wyniki sondażów? Temat ten szeroko poruszany jest w amerykańskich mediach.

Według strony internetowej ”Real Clear Politics” zajmującej się badaniem opinii publicznej, dzisiaj 50% Amerykanów negatywnie ocenia Donalda Trumpa, a 45% wypowiada się o nim pozytywnie. Ponad 1/3 Amerykanów uważa, że nie będzie dobrym prezydentem.

Lepsze notowania przed rozpoczęciem kadencji mieli zarówno George Bush jak i jego następca Barack Obama. Takie są wyniki badań stacji CBS.

Instytut Gallupa przypomina zaś, że ze sprawowania urzędu przez Baracka Obamy zadowolonych jest trzy czwarte Amerykanów, a ustępujący Bill Clinton miał poparcie dwóch trzecich mieszkańców USA.