Bunt w więzieniu stłumiony

Kanada Top News grud 17, 2016 at 12:30 pm
Zabity więzień Jason Leonard Bird odsiadywał wyrok 2 lat i 7 miesięcy więzienia za włamanie.

Zabity więzień Jason Leonard Bird odsiadywał wyrok 2 lat i 7 miesięcy więzienia za włamanie.

W zakładzie penitencjarnym w Prince Albert w Saskatchewan doszło do buntu więźniów, podczas którego rany odniosło co najmniej ośmiu z nich. Jeden zginął.

Trzech więźniów zostało pchniętych ostrym narzędziem, dwóch trafiło do szpitala w stanie ciężkim, zaś 43-letni Jason Leonard Bird został zakłuty na śmierć.

Zdaniem regionalnego dyrektora związków zawodowego pracowników penitencjarnych, Jamesa Bloomfielda, od kilku dni więźniowie protestowali przeciwko zbyt małym porcjom otrzymywanych posiłków.

Do konfrontacji doszło w środę po południu, kiedy znaczna część więźniów postanowiła nie wracać z lunchu do swoich cel. Grupa ta liczyła 185-200 osób.

zz buntW więzieniu tym strażnicy dysponują jedynie gazem pieprzowym i kajdankami oraz noszą kamizelki przeciwko pchnięciu nożem. W związku z tym wezwano specjalnie przeszkolone oddziały z zewnątrz. Wtedy doszło do prawdziwego buntu. Więźniowie rozbili lampy, kamery monitoringu i wszystkie szyby w oknach oraz zabarykadowali się.

Kiedy oddziały szturmowe pokonały barykady i opanowały bunt okazało się, że trzech więźniów zostało zranionych, z czego jeden nie przeżył.

Szturmujący strażnicy używali broni pneumatycznej, przez co pięciu rannych więźniów trafiło do szpitala, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Obecnie w więzieniu przywrócono porządek – zapewnia komunikat Correctional Service Canada. Prowadzone jest śledztwo w sprawie poranienia więźniów przez innych więźniów.