Kanadyjska turystka wśród ofiar terrorystów w Jordanii

Kanada Top News grud 18, 2016 at 4:00 pm

zz karak3Dziewięć osób, w tym Kanadyjka, poniosło śmierć w serii dzisiejszych ataków w pobliżu będącego atrakcją turystyczną miasta Al-Karak, w środkowej Jordanii. W strzelaninach zginęło pięciu jordańskich policjantów, trzej jordańscy cywile i Kanadyjka. Są też ranni, co najmniej 29 osób. 

Al-Karak leży ok. 120 km na południe od stolicy Jordanii, Ammanu i słynie z twierdzy krzyżowców z XII wieku.

Do pierwszego ataku doszło, gdy patrol policji przyjechał do domu w pobliżu Al-Karak, po otrzymaniu zgłoszenia o pożarze. Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, uzbrojeni mężczyźni otworzyli do nich ogień. Zranili co najmniej jednego policjanta, po czym uciekli samochodem z miejsca zdarzenia. Napastnicy ostrzelali później komisariat w pobliżu cytadeli, raniąc kilku policjantów i przechodniów. Następnie zabarykadowali się w tej twierdzy, która została otoczona przez siły specjalne i policjantów. Ludzie znaleźli się w pułapce, gdy napastnicy znaleźli schronienie w twierdzy.

Zamek Al-Karak

Zamek Al-Karak

Służby bezpieczeństwa twierdzą, że napastników jest pięciu lub sześciu. Z kolei premier Hani Mulik powiedział, że siły specjalne otoczyły 10 mężczyzn. Łącznie zginęło dziewięć osób, ale nie jest jasne, czy zostały one zabite na terenie twierdzy. Żadna organizacja nie przyznała się na razie do ataku.

Prozachodnia Jordania była już w przeszłości celem dżihadystycznych zamachów. Kraj jest kluczowym członkiem dowodzonej przez USA koalicji przeciwko bojownikom tzw. Państwa Islamskiego, którzy kontrolują spore części Iraku i Syrii. Jordania sąsiaduje z tymi krajami. Kraj przeprowadzał naloty przeciwko dżihadystom.

Ataki nastąpiły w czasie, gdy Jordania próbuje znowu przyciągnąć turystów. Branża turystyczna jest kluczowym sektorem jej gospodarki. Wpływy z turystyki odpowiadały w 2015 roku 15 proc. PKB kraju. Jordania słynie ze wspaniałych zabytków, zaliczanych do najważniejszych na Bliskim Wschodzie, m.in. z wymienianej wśród siedmiu cudów świata Petry, ruin miasta Nabatejczyków, czy rzymskiej świątyni w Dżarasz. Znane atrakcja turystyczne to także dolina Wadi Rum czy Morze Martwe. Jeszcze niedawno te miejsca przyciągały setki tysięcy zachodnich turystów, odkrywających ślady pierwszych wielkich cywilizacji. Jednak zagraniczni goście porzucili ten kraj z obawy przed niepokojami wywołanymi przez arabską wiosnę i konfliktami w państwach sąsiadujących z Jordanią.