Epidemia syfilisu w Ottawie

Kanada Top News grud 19, 2016 at 12:40 pm

zz epidemiaWładze stołecznej Ottawy musiały podjąć kroki w związku z epidemią wśród homoseksualistów – informuje Ottawa Public Health. 

Tamtejsza służba zdrowia ostrzegła, że wśród miejscowych gejów dramatycznie rośnie liczba przypadków syfilisu (kiły). Aż 90% nowych zachorowań notuje się wśród tej właśnie grupy społecznej.

Władze są do tego stopnia zaniepokojone, że przed saunami, w których spotykają się geje, postawiono budki, gdzie prowadzi się testy na tę chorobę.

Syfilis jest bardzo zakaźny, a ludzie często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są chorzy. Pewnych objawów można nie zauważyć lub je zlekceważyć – mówi Patrick O’Byrne, rzecznik służby zdrowia w Ottawie.

Ottawa to nie jedyne miejsce w Kanadzie, gdzie stwierdzono dużo liczbę zachorowań wśród homoseksualistów. Wcześniej o tym samym poinformowały władze w Nowej Fundlandii.

Choroba przenoszona jest głównie drogą płciową, wywoływana przez krętka bladego.

Odpowiednio wcześnie wykryta może być skutecznie leczona za pomocą antybiotyków, jednak w skali makro równie ważne znaczenie w walce z tą chorobą ma nadzór epidemiologiczny i właściwa polityka zdrowotna państwa. W leczeniu stosuje się antybiotyki – najczęściej, najstarszy z nich – penicylinę w postaci penicyliny G – drogą domięśniową lub dożylną.