Fairfax przejmuje Allied World za 4.9 mld

Rynek Top News grud 19, 2016 at 4:00 pm

zz fairfax1Kanadyjskie konsorcjum finansowe Fairfax Financial Holdings przejmuje szwajcarski Allied World Assurance za 4,9 miliarda dolarów.

Nabycie Allied World oznacza największą ekspansję w 30-letniej historii Fairfaxu na rynku amerykańskim. A to dlatego, że Allied World ma wprawdzie siedzibę w Zug w Szwajcarii, ale prawie 80% swoich składek ubezpieczeniowych generuje w Ameryce Północnej.

Prezes i dyrektor naczelny Fairfax Financial z siedzibą w Toronto, Prem Watsa, powiedział, że skorzystał z wielu funduszy majątkowych i emerytalnych, aby zwiększyć środki pieniężne w swojej ofercie, która jest obecnie wyceniana $54 za akcję.

Zgodnie z warunkami umowy z Allied, Fairfax ma 75 dni w celu zabezpieczenia inwestycji. Według wzoru określonego w innych europejskich akwizycjach firm ubezpieczeniowych, Fairfax początkowo współpracuje z inwestorami podczas procesu nabywania, a następnie odkupuje swoje akcje w okresie od pięciu do siedmiu lat.

Prem Watsa zapowiedział, że umowa napełnia go optymizmem ze względu na “bardzo inteligentną politykę prezydenta-elekta Donalda Trumpa”, który wspiera niższe stawki podatku od osób prawnych, wysokie wydatki na infrastrukturę i deregulację.

- Te jego zasady wyzwolą “zwierzęcego ducha” i “znaczący wzrost gospodarczy w największej gospodarce na świecie” - powiedział Prem Watsa.

W ostatnim roku Fairfax zdecydował się wykupić wiele operacji ubezpieczeniowych AIG w Argentynie, Chile, Kolumbii, Urugwaju, Wenezueli, Turcji, a nawet w Polsce.