Pierwsza sieć LoRa powstała w Waterloo

Rynek Top News grud 19, 2016 at 12:30 pm

Niewielki startup założony przez byłych deweloperów firmy Blackberry ogłosił stworzenie sieci bezprzewodowej, dedykowanej dla urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) w Waterloo (Ontario). Docelowo sieć ma obejmować wszystkie większe miasta Kanady. 

Startup Eleven-X założony został w 2014 roku przez Ryana Hicketa, specjalistę od firmware, pracującego dotychczas w Blackberry oraz Frasera Gibbsa, który odpowiedzialny był w tej samej firmie za opracowywanie rozwiązań software’owych dla łączności komórkowej. Dyrektorem wykonawczym został lokalny inwestor z branży technologicznej, Dan Mathers.

zz lora2Eleven-X uruchomiło już sieć typu LoRa (Long Range Wide Area Network) w Waterloo. Firma planuje do końca 2018 roku pokryć zasięgiem sieci LoRa więcej miast w Kanadzie.

Sieć LoRa jest jednym z szeregu rodzajów komunikacji bezprzewodowej o dużym zasięgu działania, które charakteryzują się m.in. niskim zużyciem energii elektrycznej transceiverów tej sieci. LoRa, jak i inne interfejsy bezprzewodowe tego rodzaju, stworzone zostały z myślą o urządzeniach tzw. Internetu Rzeczy (IoT).

Sieci LoRa są dosyć proste w implementacji z uwagi na duży zasię stacji bazowych tej sieci. Eleven-C dotychczas zainstalowało sześć stacji bazowych w południowo-zachodnim Ontario, ale planuje poszerzyć zasięg sieci instalując kolejne. Aktualna sieć obejmuje miasta Kitchener, Waterloo oraz Cambridge, wraz z rozległymi okolicami Waterloo.

Sieć ma już w Waterloo szereg klientów, prowadzących pilotażowe programy, jednakże dotychczasowo żaden z nich nie płaci za jej wykorzystanie. Celem start-upu jest szeroki wachlarz firm, od biznesów poprzez służby miejskie. Urządzenia integrowane z siecią mogą mieć rozmaite funkcje, od śledzenia pozycji osób i pojazdów poprzez kontrolę oświetlenia w budynkach, pomiar zużycia wody, ciepła, po monitorowanie czynników środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność gleby itp.

zz lora1

- Od inteligentnych mierników poprzez inteligentne systemy oświetlenia do monitorowania ruchu drogowego; nasz system obiecuje ogromną zmianę i poprawę jakości życia w Kanadzie dzięki poprawie komunikacji pomiędzy urządzeniami Internetu Rzeczy -  komentuje Mike Murray z administracji miasta Waterloo.

Więcej – TUTAJ.

Internet rzeczy (IoT) to koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze, urządzenia noszone (wearables).

Istnieje także termin Internet Wszechrzeczy (IoE), będący określeniem na sieć ludzi, procesów, danych i rzeczy podłączonych do internetu.