Tańszy Internet dla tysięcy ludzi

Nowości Series Top News grud 20, 2016 at 4:00 pm

zz internetTysiące Kanadyjczyków otrzymało w ostatnim czasie e-maile zawiadamiające, że ich rachunki internetowe będą niższe, przynajmniej w ciągu kilku następnych miesięcy.

Niższe stawki dotyczą klientów tzw. zewnętrznych firm internetowych (third-party), dostarczycieli takich jak Teksavvy czy Distributel. To rezultat decyzji wydanej w październiku przez CRTC (Canadian Radio-television and Telecommunications Commission), gdy okazało się, że właściciele łączy i przewodów (np. Bell, Rogers i Videotron) zawyżały innym firmom opłaty za dostęp do nich.

CRTC orzekła jeszcze w 2010 roku, że wspomniane firmy mogą liczyć sobie opłaty za korzystanie z połączeń plus 10 procent. Jednak w październiku br. CRTC uznała, że ceny dla pośrednich dostawców Internetu są zbyt wysokie.

“Konkurencyjne firmy pośredniczące w hurtowym zapewnianiu Kanadyjczykom szybkiego Internetu muszą mieć dostęp do tych usług według sprawiedliwego i rozsądnego cennika” – napisał w oświadczeniu prezes i dyrektor CRTC – Jean-Pierre Blais. – “Fakt, że duże firmy nie przestrzegają przyjętych zasad i metod kosztorysowania jest bardzo niepokojący. Od zawsze staramy się tworzyć dynamiczny i konkurencyjny rynek telekomunikacyjny”.

CRTC obniżyła proponowane stawki za dostęp do sieci nawet o 39%, a stawki za transfer danych nawet o 89%.

Na tej podstawie dostawca Teksavvy już zawiadomił swoich użytkowników w Quebecu o tymczasowym obniżeniu cen.

Klienci płacący przykładowo za prędkość 15 megabitów na sekundę (download) i 10 megabitów na sekundę (upload) odczuli już, że ich rachunki zmalały z $39.99 do $30.95, co oznacza 23-procentową obniżkę.

Ceny nie są wszędzie takie same, więc indywidualne plany mogą się różnić w różnych miejscach Kanady.

CRTC zapowiedziała, że będzie kontynuować dogłębną analizę rynku aby ustanowić ostateczne stawki, które zostaną poddane ponownej analizie w lecie przyszłego roku.