Kanadyjscy naukowcy skonstruowali nano-bałwanka

Kanada Top News grud 23, 2016 at 2:32 pm
Nano-bałwanek jest milion razy mniejszy od tego na zdjęciu, którego ulepiła dziewczynka.

Nano-bałwanek jest milion razy mniejszy od tego na zdjęciu, którego ulepiła dziewczynka.

Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem naukowiec Western University pokazał najmniejszego bałwanka jakiego udało się człowiekowi „ulepić”.

Todd Simpson z wydziału nanotechnologii na Uniwersytecie w London, Ontario, skonstruował figurę bałwana, podobną do tych, jakie lepimy ze śniegu z kulek krzemionkowych ułożonych jedna na drugiej z nosem z platyny, zamiast marchewki.

Placówka opublikowała obraz najmniejszego bałwanka świata w Internecie chcąc w ten sposób promować problematyką konstrukcji nanotechnologicznych, jaką zajmują się naukowcy.

­— Trudno znaleźć coś, co będzie łatwo zrozumiałe dla ludzi. Większość spraw, którymi się zajmujemy jest dość skomplikowana i byłaby dla większości odbiorców po prostu nudna – mówi Simpson – Bałwanek, który skonstruowaliśmy to coś, co przyszło mi do głowy, gdy znalazłem trochę materiału w próbce wykonanej w całkowicie innym celu. Zajęło nam niewiele czasu, dosłownie kilka minut, by naszemu bałwankowi dodać ręce, twarz i nos.

Stworzenie figurki bałwanka sięga grudnia 2005 roku, kiedy to Simpson pracował nad procesem wytwarzania krzemionkowych kulek i wtedy stwierdził, że trzy takie kulki ułożone jedna na drugiej przypominają śnieżnego bałwana. Pozostało dorobić mu równie mikroskopijne nos i ramiona. Wykorzystał do tego atomy platyny.

balwanekTeraz warto wiedzieć jak mały jest ten nano-bałwan. Ma 3 mikrometry (dawniej – mikrony) wysokości. Aby uzmysłowić sobie jak mikroskopijna to konstrukcja warto porównać jego wysokość do grubości ludzkiego włosa, która wynosi około 60 mikronów. Innymi słowy ten krzemionkowy bałwanek mierzy sobie 1/20 grubości ludzkiego włosa.

Miniaturowa postać bałwana znalazła się na płytce krzemowej i została umieszczona w polu nośnika i jest przechowywana w uniwersyteckim laboratorium. Można go zobaczyć tylko za pomocą mikroskopu elektronowego.