Dwa metry śniegu w dwie doby

Kanada Top News grud 25, 2016 at 12:30 pm

zz sekunda1W górzystej części prowincji Kolumbia Brytyjska wystąpiły rekordowe opady śniegu: leżą tam teraz nawet dwa metry śniegu. Można zapaść się w nim bez śladu…

Na wybrzeżu klimat jest łagodny i dość ciepły nawet zimą, ale w głębi lądu zdarzają się obfite opady śniegu.

Wykorzystał to jeden z mieszkańców miejscowości Kitimat, w której w ciągu zaledwie jednej doby spadło 117 cm śniegu ale w sumie pokrywa liczy obecnie 2 metry. Tak dużo nie napadało tam od dekady.

Chcąc pokazać jak gruba jest warstwa śniegu wykonał on skok (na zdjęciu powyżej). Skaczący mężczyzna wyskakuje ze skutera śnieżnego i po sekundzie znika w głębokim śniegu.

W miejscowościach Kitimat i Terrace zamknięto wszelkie szkoły i biznesy, tysiące ludzi pozostawało przez wiele godzin bez prądu. Proszeni są oni o nie opuszczanie domostw, zanim z zaspami nie uporają się służby drogowe, które przy odśnieżaniu dróg praktycznie korzystają tylko z traktorów.

Jedną z przyczyn obfitych opadów śniegu i ostrych zim w Ameryce Północnej jest – zdaniem meteorologów – tzw. wir polarny.

Z roku na rok jest on coraz słabszy, przez co zimne powietrze dociera do niższych niż zazwyczaj szerokości geograficznych.

zz snow2 zz snieg9 zz snieg8 zz snieg7 zz snieg6 zz snieg5 zz snieg4 zz snieg3