Pierwszy Ford GT zjechał z taśmy produkcyjnej

Rynek Top News grud 28, 2016 at 12:30 pm

zz ford4Pierwszy egzemplarz nowego ponad 600-konnego superauta opuścił mury fabryki w Markham. Czarny Ford GT nr 001 zostanie na pamiątkę w zakładach produkcyjnych.

Pierwszy egzemplarz najnowszej generacji Forda GT, samochód w kolorze czarny mat z numer 00001 jest już gotowy do jazdy. Model ten zostaje jednak na pamiątkę w nowej fabryce Multimatic w Markham (Ontario).

- To prezent dla wszystkich osób, pracowników i dostawców zaangażowanych w rozwój i budowę nowego Forda GT – powiedział szef zakładów Raj Nair po tym jak model zjechał z taśmy produkcyjnej.

zz ford2Co wiemy o nowym Fordzie GT oprócz tego, że szczęki opadają na jego widok?

Po pierwsze, silnik znajdujący się za plecami pasażerów to tradycyjne, benzynowe V6 o pojemności 3,5 litra z podwójnym turbodoładowaniem.

Jednostka ma rozwijać „ponad” 600 KM, ale Ford nadal nie podaje szczegółowych danych. Moment obrotowy trafia wyłącznie na tylną oś za pośrednictwem 7-stopniowej automatycznej przekładni. Silnik choć mniejszy od V8 z poprzedniej generacji Forda GT, to skonstruowany jest od podstaw w motorsportowym dziale tej marki, a więc nastawiony na wydajność.

Po drugie, wiadomo jakie osiągi ma mieć „mniej więcej” Ford GT.

Producent twierdzi, że model będzie rozpędzać się od 0 do 100 km/h w czasie krótszym niż 3 sekundy, a prędkość maksymalna sięgnie 320 km/h. To współczesne standardy klasy supercar.

zz ford1

Po trzecie, inżynierowie wykorzystali mnóstwo włókna węglowego do stworzenia monokoku i elementów nadwozia. To z kolei ma zapewnić bardzo niską masę i rewelacyjny stosunek KM do kg. Jaki? O tym dowiemy się pewnie wkrótce.

Po czwarte, Ford GT nie oferuje regulowanego fotela. W zamian kierowca może ustawić pod siebie regulowaną kierownice i ruchome pedały. Takie rozwiązanie znamy np. z Ferrari LaFerrari.

Od 2014 roku Kanadę wyprzedza Meksyk w ilości produkowanych samochodów.

zz ford3