Nowy Rok w blasku fajerwerków i w cieniu zagrożeń

Kanada Top News grud 31, 2016 at 4:00 pm
Przygotowania na Parliament Hill trwają od kilku dni

Przygotowania na Parliament Hill trwają od kilku dni

Trwają ostatnie przygotowania do powitania Nowego Roku na Wzgórzu Parlamentarnym w stołecznej Ottawie. W tym roku zarządzono zastosowanie wyjątkowych środków ostrożności. Zdublowano ilość policji, agentów RCMP i ochroniarzy, a przybywający na Parlament Hill  imprezowicze przed przystąpieniem do świętowania muszą się liczyć z tym, że będą przeszukiwani.

- Niestety, byliśmy świadkami zdarzeń, czy to w Paryżu czy w Berlinie – więc chcemy mieć pewność, że Kanadyjczycy przyjeżdżający do stolicy poczuję się bardzo bezpiecznie – powiedział burmistrz Ottawy Jim Watson przed sylwestrową imprezą, która zapewni tysiącom ludzi zgromadzonym na trawnikach pod Parlamentem specjalny koncert i pokaz fajerwerków.

- Rząd federalny również ściśle monitoruje wszystkie potencjalne zagrożenia - zapowiedział rzecznik ministra bezpieczeństwa publicznego Ralpha Goodale’a. – Prosimy jednak Kanadyjczyków o zachowanie czujności i zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań.

1 stycznia  Kanada zacznie świętować swoje 150-te urodziny

1 stycznia  Kanada zacznie świętować swoje 150-te urodziny

Wraz z wybiciem dwunastej Kanada wejdzie w rok obchodów 150. rocznicy narodzin swojej państwowości.

Na organizację noworocznych uroczystości w Ottawie rząd federalny przeznaczył 2.5 mln dolarów, a dodatkowe 2.5 mln przekazał organizatorom państwowych Sylwestrów w 18 innych ośrodkach miejskich Kanady. Pieniądze te pochodzą z budżetu ogólnego na całoroczne obchody 150-lecia, jakie wyznaczył jeszcze poprzedni rząd konserwatywny, w sumie 510 milionów dolarów.

Pierwszy, spektakularny pokaz fajerwerków w Ottawie zaplanowano na godzinę 20:17, potrwa on aż 21 minut. Drugi odbędzie się o północy. Organizatorzy zapewniają, że “takiego pokazu ogni sztucznych Kanada jeszcze nie widziała”.

zz sylwester3