Nie żyje “Granny”, najstarsza orka świata

Kanada Top News sty 4, 2017 at 12:30 pm
Granny od wielu lat przebywała w naturalnym środowisku a mimo to pod ścisłą obserwacją naukowców

Granny od wielu lat przebywała w naturalnym środowisku a mimo to pod ścisłą obserwacją naukowców

Najprawdopodobniej miała ponad 100 lat. Kanadyjscy naukowcy oficjalnie nazywali ją “J2” ale i tak wszyscy używali nazwy “Granny” (Babunia).

Według ekspertów urodziła się jeszcze przed pierwszą wojną światową w 1911 roku. Była zatem na świecie, gdy tonął „Titanic”. Schwytano ją wraz z resztą stada w 1967 roku, jednak już wówczas była za stara aby trzymać ją w niewoli. Okaz “J2” wypuszczono, jednak jej poczynania śledzono, co ułatwiała charakterystyczna plama na jej ciele tuż za płetwą grzbietową.

Pod stałą obserwacją była od 1970 roku. Ostatni raz widziano ją 12 października w Haro Strait. Orka przewodziła grupie na Pacyfiku, w której znajdywały się jej dzieci, wnuki, prawnuki i praprawnuki. Obecnie Center for Whale Research oficjalnie uznało ją za zaginioną lub martwą.

Praktyka wskazuje, że w niewoli orki żyją zaledwie kilka lat. Tak było w przypadku orki “Canuck”, która był synem “Babuni”. Złapano go 1972 roku do parku na Florydzie. Jego śmierć odnotowano w 1974 roku. To właśnie dlatego „Babunia” tak bardzo interesowała naukowców. Była ona świadectwem przeciwko trzymaniu zwierząt w niewoli.

Średni czas życia tych zwierząt w akwariach to 20-30 lat. Biolodzy i ekolodzy przekonują, że więzienie ich znacznie skraca im życie.

“Granny” poświęcony jest film dokumentalny BBC o badaniach orek i menopauzy (która występuje tylko u orek i kobiet). Pojawia się ona również w książce dla dzieci poświęconej tym ssakom „Klan Babuni”.