Zadziwiająco spokojna interwencja policji [FILM]

Lokalnie Series Top News sty 4, 2017 at 6:00 am

 

Na ruchliwym skrzyżowaniu w North York pewna kobieta postanowiła wyżyć się na policyjnym radiowozie.

Wskoczyła na jego maskę i dach, wybiła szybę. Funkcjonariusze zareagowali spokojnie, nie postawili kobiecie nawet zarzutów zniszczenia mienia.

Zdarzenie miało miejsce u zbiegu Finch Avenue West i Milady Rd.

Konst. Christofer Lemieux i konst. David Donaldson mówią, że kobieta była niezwykle „wzburzona” i wykrzykiwała przekleństwa w kierunku otaczających ją pojazdów.

Na miejsce podjechał drugi radiowóz, na którego spotkanie wyruszyła energiczna dama. Tu sytuacja powtórzyła się – kobieta wskoczyła na maskę samochodu i rozbiła szybę. W końcu, nieco już zmęczona zeskoczyła z pojazdu i poszła w kierunku przybyłej karetki pogotowia. Wtedy dopiero do akcji przystąpili policjanci, którzy ją obezwładnili. Została aresztowana i przetransportowana na oddział psychiatryczny Etobicoke General Hospital. W całym incydencie, na co zwróciły uwagę media, podkreślić należy powściągliwość i profesjonalizm działań torontońskich policjantów.

- To co widzieliśmy, to incydent, w którym nasi funkcjonariusze starali się rozwiązać sytuację bezpiecznie i bez szkody – podkreślił rzecznik policji Mark Pugash.

Szef miejskiej policji, Mark Saunders pochwalił funkcjonariuszy i określił ich interwencję jako przykład „fantastycznej pracy”.

- Nasze interwencje wobec niezrównoważonych psychicznie ludzi są jednym z najbardziej niedocenianych aspektów naszej pracy – stwierdził Saunders – W takich sytuacjach policjanci starają się deeskalować napięcie. To świadczy o ich profesjonalizmie.

Według policyjnych statystyk w 2016 roku policjanci z Toronto musieli reagować w przeszło 23 tysiącach przypadków incydentów, których sprawcami byli ludzie z psychicznymi zaburzeniami. Ponad 9000 osób zostało zatrzymanych na podstawie przepisów o zdrowiu psychicznym.

Wydaje się, że po incydencie sprzed kilku lat, kiedy od policyjnych kul zginął nastoletni Sammy Yatim, policjanci odrobili lekcję i nie sięgają bezmyślnie po broń palną lub paralizatory. Nauczyli się interweniować w trudnych przypadkach, gdy mają do czynienia z osobami psychicznie niezrównoważonymi.