Kanada kontra Stany w finale

Kanada Top News sty 5, 2017 at 12:00 pm

zz hockeyKanada pokonała Szwecję 5:2, a Stany Zjednoczone poradziły sobie z Rosją 4:3 po rzutach karnych. W związku z tym reprezentacje Kanady i USA zmierzą się w finale rozgrywanego w Toronto i Montrealu turnieju Mistrzostw Świata Juniorów, w którym rywalizują zawodnicy do lat 20.

W rywalizacji grupowej udział brało 10 reprezentacji. Grupę B wygrali hokeiści USA przechodząc przez tę fazę bez porażki i pokonując między innymi… Kanadę.

Innymi uczestnikami zmagań w tej rundzie i tym zestawieniu były ekipy Rosji, Słowacji i Łotwy. Ci ostatni ostatecznie spadli z młodzieżowej Elity przegrywając dwumecz o utrzymanie w niej z Finami (mistrzami z roku ubiegłego).

W grupie B bezkonkurencyjni byli Szwedzi, którzy w fazie rozgrywek grupowych MŚ Juniorów nie przegrali od 10 lat. Podtrzymali jednak inną tradycję i nie zdobędą złotego medalu. W tej grupie konkurowali także Dania (największa niespodzianka zmagań), Czechy, Szwajcaria i Finlandia.

Bohaterem półfinałowych starć był bez wątpienia Troy Terry z ekipy USA. Przypomniał on kibicom reprezentacji wyczyny T.J. Oshiego z olimpiady w Soczi. W fazie rzutów karnych Terry trzykrotnie wykonywał najazdy i trzykrotnie umieścił krążek w bramce, między innymi ostatecznie kończąc zawody 4:3.

Swoje problemy przeżywała także Kanada, która dwukrotnie przegrywała z Szwecją i to już w pierwszej tercji (0:1, 1:2). Po zmianie bramkarza z Connora Ingrama na Cartera Harta i poprawie postawy w defensywie Kanada nie straciła już żadnego gola i doprowadziła do pozytywnego dla siebie zakończenia 5:2.

Kanadyjczycy mają szansę na drugi złoty medal w ciągu trzech lat, wygrywali czempionat także w 2015. Szwedzi, jeśli przegrają z Rosją, pozostaną poza strefą medalową od trzech lat. Amerykanie mają nadzieje na powtórkę z roku 2012, gdy również mierzyli się z Kanadą w finale i byli górą.

Finał:

USA – Kanada (piątek, 20:00)

Mecz o brązowy medal:

Szwecja – Rosja (czwartek, 13:30)

Szczegóły na stronie hockeycanada.ca