Mundial 2026 również w Kanadzie

Kanada Top News sty 10, 2017 at 12:30 pm

zz soccer7Wszystko wskazuje na to, że mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2026 roku odbędą się w Kanadzie, oraz w USA i Meksyku. Tak postanowiła wstępnie obradująca w Zurychu Rada Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA).

Prezydent Canadian Soccer Association, Victor Montagliani, stwierdził, że “impreza tej rangi wywoła zainteresowanie piłką nożną w Kanadzie na nieznanym dotąd poziomie”. O organizację poszczególnych rozgrywek starają się m.in. burmistrzowie Ottawy, Montrealu i Toronto, a także Vancouver, Edmonton, Winnipegu i Hamiltonu. Prawa do transmisji spotkań w Kanadzie miałyby telewizje CTV, TSN i RDS. W Stanach – Fox i Telemundo.

Dotychczas tylko raz Mistrzostwa Świata rozgrywano w dwóch krajach – w 2002 r. w Korei Południowej i Japonii.

Siedziba główna Canadian Soccer Association (zwana Place Soccer Canada) w stołecznej Ottawie

Siedziba główna Canadian Soccer Association (zwana Place Soccer Canada) w stołecznej Ottawie

Po reformie turnieju uzgodniono, że zagra w nim 48 drużyn, w pierwszej rundzie podzielonych na 16 grup po trzy drużyny. To oznacza zwiększenie łącznej liczby meczów z 64 do 80.

Szczegóły dotyczące podziału miejsc w turnieju dla poszczególnych kontynentów mają zostać przyjęte w maju podczas Kongresu FIFA w Bahrajnie. Obecnie Europa dysponuje 13 (najwięcej ze wszystkich kontynentów).

Do 1/16 finału awansują po dwie reprezentacje. Najważniejszą zmianą będzie to, że mecze fazy grupowej zakończone remisami rozstrzygną rzuty karne. FIFA chce uniknąć sytuacji, w której w ostatniej kolejce zespoły będą mogły umówić się na wynik, który obu zapewni awans. Meczów będzie więcej, ale nikt nie zagra więcej niż siedmiu (czyli tak jak obecnie).

W przyszłym roku w Rosji i w 2022 r. w Katarze na MŚ wystąpią 32 zespoły.

zz soccer1 zz soccer3