Nowy minister imigracji: Ahmed Hussein

Kanada Series Top News sty 11, 2017 at 12:30 pm

Nowym kanadyjskim ministrem imigracji, uchodźców i obywatelstwa został 40-letni uchodźca z Somalii – Ahmed Hussen. Hussen uciekł ze swojego kraju wraz z rodziną w wieku 16 lat jako uchodźca. 

Mieszkał od 1993 roku w Regent Park. Po skończeniu szkoły średniej został zatrudniony jako pracownik socjalny w Hamilton-Wentworth. Później powrócił do Toronto, gdzie ukończył historię na Uniwersytecie Torontońskim.

Hussen dopiero niedawno rozpoczął swoją karierę polityczną. Na szczeblu prowincyjnym zaczynał jako doradca Daltona McGuinty’ego, wówczas lidera oficjalnej opozycji. Po zwycięstwie Liberałów w 2003 roku Hussen pozostał doradcą w gabinecie premiera prowincji. McGuinty opisywał go wówczas jako “przywódcę z krwi i kości”. Wkrótce się to potwierdziło. Hussen podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Ottawskim, otworzył praktykę adwokacką i został, przewodniczącym Kongresu Somalijsko-Kanadyjskiego.

zz ahmedW październiku 2015 roku został wybrany posłem federalnym z torontońskiego okręgu York South-Weston. Teraz będzie pierwszym Somalijczykiem w kanadyjskim parlamencie. Informacja o tym obiegła cały świat.

Hussen objął fotel ministra po Johnie McCallumie, który odszedł z polityki i wyjechał z Kanady do Chin jako nowy ambasador w tym kraju.

Ahmed Hussen jest ojcem trójki dzieci. Włada biegle angielskim, somalijskim i swahili.

Premier Kanady Justin Trudeau mianował również dotychczasową minister handlu międzynarodowego Chrystię Freeland na stanowiska ministra spraw zagranicznych. Nową minister pracy została 50-letnia posłanka Patricia Hajdu z Thunder Bay.