Przypłynał prom z Polski

Polacy w Kanadzie Series Top News sty 12, 2017 at 4:02 pm

zz orka510 440 mil morskich w 50 dni. Taki dystans z Gdańska do Vancouver miał do pokonania prom Salish Orca. Jednostka powstała w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku specjalnie dla firmy BC Ferries – największego północnoamerykańskiego operatora promowego. 

Do Kolumbii Brytyjskiej dotarła wczoraj. Teraz prom cumuje w Vancouver – siedzibie armatora. Jego oficjalne przekazanie przez polską stocznię nastąpi za kilka dni, po odprawie celnej i ostatecznych inspekcjach. Jednostka trafiła tu przez Kanał Panamski, obsadzona załogą firmy Redwise oraz BC Ferries.

Przez najbliższe miesiące załoga będzie zapoznawała się ze statkiem i procedurami jego eksploatacji. Przejdzie także specjalne szkolenia. W tym czasie odbędą się także „dni otwarte”, podczas których każdy będzie mógł obejrzeć prom z bliska. Następnie, wiosną tego roku, Salish Orca rozpocznie pracę. Będzie pływała na linii łączącej miejscowości Comox i Powell River.

zz prom2

zz orka4Salish Orca to pierwszy z trzech promów klasy „Salish” zamówionych w polskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Jest nowoczesny i ekologiczny, a jego charakterystyczną cechą są namalowane na kadłubie orki. Ich autorką jest kanadyjska artystka Darlene Gait. Nazwa statku ma uhonorować mieszkańców wybrzeża Salish i jednocześnie wskazuje na rejon eksploatacji – Morze Salish.

Jednostka może być zasilana gazem LNG lub alternatywnie paliwem diesla o niskiej zawartości siarki.

zz orka1Ma 107,2 m długości, 24 m szerokości. Może zabrać na pokład 600 osób oraz 150 pojazdów osobowych.

Salish Orca zastąpi prom Queen of Burnaby, który we flocie kanadyjskiego armatora znajduje się już od 50 lat. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii nowy prom znacznie zwiększy możliwości transportowe armatora, zapewniając równocześnie wysoki stopień bezpieczeństwa pasażerów.

Prom na wodach Kolumbii Brytyjskiej można zobaczyć na Facebooku – TUTAJ.