Ottawa kończy program łączenia sponsorów z syryjskim uchodźcami

Kanada Top News sty 13, 2017 at 4:00 pm

zz syryjczycyRząd federalny po cichu anulował program łączący prywatnych sponsorów w Kanadzie z syryjskimi uchodźcami za granicą, którzy mają swoich krewnych w Kanadzie. Powodem ma być malejąca ilość sponsorów.

Program “The Syrian Family Links Initiative” został zamknięty już 31 grudnia. Mimo iż zarejestrowano w nim 8000 osób oczekujących na prywatny sponsoring, pojawiło się tylko 36 prywatnych sponsorów, którzy przyjęli w sumie 127 uchodźców.

“Ze względu na trwający kryzys w Syrii, reakcja syryjskich rodzin w Kanadzie była przytłaczająca, po sponsoring zarejestrowało się 8,025 członków syryjskich rodzin. Niestety, liczba zarejestrowanych uchodźców znacznie przekroczyła liczbę dostępnych sponsorów” – podaje komunikat na stronie internetowej Ministerstwa Imigracji.

Rząd Kanady nie śledzi tego ilu syryjskich uchodźców sponsorowanych przez program Family Links przybyło do ​​Kanady.

Prawie 40.000 syryjskich uchodźców przybyło tu dotąd (do 2 stycznia): 21,751 sponsorowanych przez rząd, 13,997 sponsorowanych prywatnie oraz 3,923 na podstawie mieszanych programów sponsoringu prywatnego i rządowego.

Projekt Family Links został uruchomiony w styczniu 2016 roku, w celu połączenia syryjskich uchodźców w Kanadzie z członkami ich rodzin, wysiedlonymi wskutek wojny za granicę. Niestety, okazało się, że miał znacznie więcej uchodźców niż sponsorów.

We wdrożeniu programu nie pomógł nawet udział organizacji charytatywnej Catholic Crosscultural Services (CCS), która usiłowała kontaktować sponsorów z uchodźcami.