Trudeau łamie własne zasady?

Kanada Top News sty 14, 2017 at 4:00 pm
Paradise Island na Bahamach należy do Agi Khana

Bell Island na Bahamach należy do Agi Khana

Premier Kanady Justin Trudeau znalazł się pod ostrzałem niektórych mediów po tym, jak wyszło na jaw, że korzystał z prywatnego helikoptera miliardera Agi Khana podczas wakacyjnego pobytu na wyspie należącej do miliardera.

Trudeau przebywał w czasie urlopu noworocznego na jednej z wysp na Bahamach, gdzie poleciał na pokładzie prywatnego helikoptera, co jest jawnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa i etyki urzędowej.

Zasady tej etyki wprowadził sam premier Trudeau w ramach “rządowej polityki jawności i transparentności” nakazując w 2015 roku, aby ministrowie jego rządu nie brali udziału w prywatnych lotach bez wcześniejszej zgody Mary Dawson, która odpowiada jako komisarz ds. etyki za wszelkie przejawy konfliktu interesów.

Trudeau przyznał, że nie konsultował się z Mary Dawson przed podróżą, ale uznał, że “nie widzi w tym nic nieetycznego”.

Justin Trudeau i Aga Khan IV

Justin Trudeau i Aga Khan IV

Administracja początkowo zaprzeczała temu ale gdy wypad na Bahamy przestał być tajemnicą w końcu głos zabrał sam premier: “Podróż z Nassau na Bahamach na wyspę i z powrotem odbyła się prywatnym helikopterem Agi Khana, który nam to zaproponował… nie widzimy w tym problemu” – powiedział Trudeau podczas konferencji prasowej w Kingston (Ontario).

Aga Khan IV, niezwykle zamożny imam i przywódca Nizarytów (ismailijskiego odłamu szyickiego islamu) jest bliskim przyjacielem rodziny Trudeau. Urodzony i wykształcony w Europie przywódca znany jest z działalności filantropijnej, zakłada również liczne szpitale i uniwersytety, na co pozwala mu znaczny majątek prywatny oraz majątek wspólnoty. W 2009 otrzymał honorowe obywatelstwo Kanady.

Opozycja podkreśla, że wizyta premiera na wyspie Agi Khana była co najmniej niestosowna etycznie z powodu tego, że rząd w Ottawie wspiera finansowo fundację Khana oraz wskazuje, że premier jest oderwany od problemów zwykłych Kanadyjczyków podczas gdy gospodarka zmaga się z kryzysem.

zz wyspa2