Alex Harvey najlepszy w Szwecji

Kanada Top News sty 22, 2017 at 12:30 pm
Alex Harvey

Alex Harvey

Po blisko trzech latach przerwy Kanadyjczyk Alex Harvey ponownie wygrał Puchar Świata w szwedzkim Ulricehamn. Był najlepszy w biegu na 15 km stylem dowolnym.

Harvey zwyciężył w pucharowej imprezie po raz czwarty w karierze. 28-latek imponuje wszechstronnością, gdyż dwa razy był najlepszy w krótkich prologach Tourów, raz w biegu łączonym ze startu wspólnego na 30 kilometrów, a teraz w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym ze startu indywidualnego. Jego triumf w Ulricehamn był zasłużony – na czołowych lokatach plasował się na wszystkich punktach pomiarowych, a do tego popisał się mocną końcówką.

Drugie miejsce zajął Martin Johnsrud Sundby, a trzecie Marcus Hellner, najlepszy z reprezentantów gospodarzy, który w tym sezonie wrócił do dawnej dobrej dyspozycji.

W czołowej dziesiątce nie zabrakło niespodzianek. Życiowymi osiągnięciami mogą się pochwalić Daniel Stock i Keishin Yoshida, którzy zajęli szóste i dziesiąte miejsce. Reprezentanci Polski nie startowali.

zz harveyHarvey pochodzi z Saint Ferreol-les-Neiges w Quebecu, gdzie urodził się w rodzinie olimpijczyka Pierre’a Harveya – był narciarza (i kolarza). Jest czterokrotnym medalistą mistrzostw świata, złotym medalistą mistrzostw świata młodzieżowców oraz trzykrotnmy medalistą mistrzostw świata juniorów. W tym roku jest w wyjątkowej formie.

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się w 2004 roku podczas zawodów Pucharu Ameryki Północnej w Mont-Sainte-Anne, gdzie w biegu sprinterskim techniką dowolną (cross-country) zajął 26. miejsce. W Pucharze Świata zadebiutował w 2008 roku. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 16 stycznia 2009 roku w Whistler, gdzie był trzydziesty w sprincie stylem klasycznym. Zaledwie dwa miesiące później, 14 marca 2009 roku w Trondheim Kanadyjczyk po raz pierwszy stanął na podium zawodów PŚ – na dystansie 50 km stylem klasycznym zajął trzecią pozycję.

Swój największy sukces osiągnął na mistrzostwach świata w Oslo w 2011 roku, gdzie wspólnie z Devonem Kershawem zdobył złoty medal w sprincie drużynowym techniką klasyczną. Był to pierwszy złoty medal dla Kanady zdobyty podczas MŚ w narciarstwie klasycznym. Kolejny medal zdobył podczas mistrzostw świata w Val di Fiemme w 2013 roku, gdzie był trzeci w sprincie indywidualnym klasykiem. Wyprzedzili go jedynie Rosjanin Nikita Kriukow oraz Petter Northug z Norwegii. Brał także udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, zajmując między innymi czwarte miejsce w sprincie drużynowym, siódme w sztafecie i dziewiąte w biegu łączonym na 30 km. Jest ponadto kilkukrotnym mistrzem kraju, przy czym w 2012 roku zdobył trzy tytuły: w sprincie, na 50 km oraz w biegu na 15 km stylem dowolnym.