Nie będzie płatnego przejazdu DVP i Gardinerem

Lokalnie Top News sty 27, 2017 at 6:00 am

aagardiner

Wszystko wskazuje na to, że premier Ontario Kathleen Wynne sprzeciwi się projektowi pobierania opłat za przejazd autostradami Gardiner Expressway i Don Valley Parkway.

Według dobrze poinformowanego źródła, premier ma dzisiaj zakomunikować, że rząd prowincji nie zezwoli na utworzenie z tych dwóch niezwykle ważnych dla systemu komunikacyjnego w Toronto dróg szybkiego ruchu płatnych autostrad. W zamian za to Wynne ma zaoferować poszczególnym gminom „setki milionów” dolarów z tytułu operacyjnych kosztów tranzytowych, z których lwia część przypadnie na Toronto. Swoją decyzję  Wynne ma ogłosić dzisiaj podczas spotkania w zajezdni autobusowej w Richmond Hill.

Dla przypomnienia – w grudniu ubiegłego roku za opłatami za przejazdy Gardinerem i DVP głosowało 32 torontońskich radnych, 9 było przeciw. Aby jednak ten projekt wszedł w życie potrzebna była zgoda władz prowincyjnych. W pierwszym odruchu Kathleen Wynne nie miała nic przeciwko temu – w świetle informacji docierających z jej otoczenia. Później – jak widać pani premier zweryfikowała swoje stanowisko.

Burmistrz Toronto, John Tory, miał nadzieję, że do kasy miejskiej z tytułu opłat za przejazdy wpłynie co najmniej 166 milionów dolarów rocznie. Pieniądze te miały w zamierzeniu autorów projektu finansować między innymi remont części autostrady Gardiner a także budownictwo socjalne.

Według urzędników miejskich, gdyby opłata za jednorazowy przejazd Gardinerem i DVP wynosiła 2 dolary, do kasy miasta wpływałoby około 166 milionów dolarów rocznie. Gdyby ta opłata wyniosła $3,99, to roczny dochód wyniósłby prawie 300 milionów.