Sześciu zabitych podczas zamachu w meczecie w Quebec City

Kanada Series Top News sty 29, 2017 at 10:17 pm

aazamach

Do ostrej strzelaniny doszło wewnątrz meczetu w Quebec City w niedzielę wieczorem.

Jak podaje francuskojęzyczne CBC Radio-Canada jest kilku zabitych i kilkunastu rannych.

aazamach2W czasie, gdy doszło do strzelaniny wewnątrz islamskiego centrum kultury Quebec w dzielnicy Sainte-Foy przebywało kilkadziesiąt osób. Z relacji dyrektora centrum wynika, że sześć osób nie żyje, a osiem jest rannych.

Dwie osoby zostały aresztowane. Wokół meczetu wyznaczono teren chroniony przez funkcjonariuszy policji.

Nie wiadomo jakie były motywy zamachowców, co było podłożem strzelaniny. Jedyne niezwykłe wydarzenie związane z tym miejscem to fakt, że w czerwcu ubiegłego roku podczas muzułmańskiego miesiąca ramadanu na progu tego meczetu znaleziono świński ryj.

Aktualizacja godz. 11:45 PM

Niedługo przed północą na wieść o zamachu zareagowali:

  • Minister Bezpieczeństwa Publicznego Ralph Goodale, który wyraził głęboki smutek z powodu utraty życia przez ofiary strzelaniny;
  • Premier prowincji Quebec, Philippe Couillard, który na Twitterze napisał, że była to „barbarzyńska przemoc” i wyraził solidarność z ofiarami, rannymi i ich rodzinami;
  • Premier Kanady, Justin Trudeau, który stwierdził na Twitterze, iż Kanadyjczycy będą opłakiwali tych, którzy zginęli podczas tego „tchórzliwego ataku na meczet w Quebec City”. Napisał, że jego myśli są w tej chwili z ofiarami i ich rodzinami.

aazamach3

Reakcja kanadyjskich internautów była natychmiastowa. Za pomocą mema jeden z nich gorzko skomentował aktualną politykę imigracyjną Justina Trudeau.

aazamach6

Świadek, który chce zachować anonimowość powiedział w rozmowie z reporterem Radio-Canada, że widział dwie zamaskowane osoby, które weszły do meczetu.

- Wydawało mi się, że mieli akcent quebecois. Zaczęli strzelać i krzyczeli “Allah akbar!”. Kule trafiały w ludzi, którzy się modlili. Jedna z nich przeszła tuż nad moją głową. Na Sali były dzieci. Wśród nich był nawet trzylatek, który przyszedł z ojcem – opowiadał świadek wydarzeń.

Rzeczniczka prowincyjnej policji, Christine Coulombe stwierdziła, że 39 osób przeżyło. Dwóch podejrzanych znajduje się w areszcie. Jeden z nich został zatrzymany niedaleko meczetu, drugi w pobliżu Ile-d’Orleans, na wschód od centrum Quebec City.

- Na razie nic nie wskazuje, że są jeszcze inni podejrzani, ale należy zrozumieć, że wciąż weryfikujemy wszelkie informacje i upewniamy się, czy tak jest w rzeczywistości – powiedziała Coulombe.

Rzeczniczka nie chciała powiedzieć jakiego rodzaju broni użyli zamachowcy.

Powołano wspólny policyjny zespół zadaniowy ds. terroryzmu złożony z sił Quebec Provincial Police, policji miejskiej w Montrealu i RCMP.

Burmistrz Quebec City, Regis Labeaume, który wziął udział w tej samej konferencji prasowej, powiedział, że jego myśli są z rodzinami ofiar zamachu.

- Mamy wrażenie, że to sen – powiedział Labeaume – Quebec City, to wspaniałe miasto jest teraz w żałobie. Często mówiłem w ostatnich tygodniach, mimo spokoju, że nie jesteśmy odporni na ataki terrorystyczne. Cóż, właśnie otrzymaliśmy tego dowód.

Meczet na Facebooku w poniedziałek rano wydał oświadczenie, w którym potępił zamachowców.

„Wszystkie nasze myśli są z dziećmi, które dowiedziały się, że ich ojciec nie żyje – czytamy w oświadczeniu Centre Culturel Islamique de Quebec – Niech Bóg da im cierpliwość i siły”.

Na popołudnie zaplanowano w Quebec City i Montrealu wspólne czuwanie ku pamięci ofiar zamachu.