Demonstracja przed konsulatem USA w Toronto

Lokalnie Top News sty 30, 2017 at 10:00 am

aakonsulat4

Konsulat USA w Toronto zawiesił w poniedziałek swoją działalność w związku z demonstracją, jaka ma miejsce przed budynkiem konsulatu przy University Avenue.

aakonsulat3Demonstracja, która rozpoczęła się o ósmej rano została zorganizowana w proteście do zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych obywateli siedmiu krajów muzułmańskich wydanym przez prezydenta Donalda Trumpa.

W komunikacie wydanym w niedzielę pracownicy konsulatu poinformowali, że w związku z zapowiadaną manifestacją ograniczeniu ulegnie działalność placówki.

„Duża demonstracja jaka planowana jest w sąsiedztwie Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Toronto w poniedziałek, 30 stycznia 2017 roku powoduje, że Konsulat jest zmuszony tymczasowo zawiesić usługi dla społeczeństwa w dniu 30 stycznia.” – czytamy w wydanym oświadczeniu „W tym dniu nie będą wydawane wizy. Konsulat będzie próbował skontaktować się ze wszystkimi osobami, które miały wcześniej zaplanowane spotkania. aby przełożyć je na inny dzień. ”

aakonsulat2Tuż przed 6 rano w poniedziałek torontońska policja zaczęła wyłączenie ruchu drogowego w okolicy konsulatu, położonego przy 360 University Avenue, pomiędzy ulicami Queen Street i Dundas Street.

Na Facebooku tysiące osób zadeklarowało udział w proteście.

„W związku z wprowadzonym zakazem wielu uchodźców wraz z dziećmi zostało uwiezione na lotniskach i prawdopodobnie będzie musiało wrócić z powrotem do miejsca, z którego wyjechali uciekając przed niebezpieczeństwem” – głosi deklaracja organizatorów demonstracji na Facebooku – „Dla wszystkich tych, którzy wierzą w sens solidarności i współczucia na świecie teraz jest czas na działanie. Nasza manifestacja jest to spokojnym nieuciążliwym spotkaniem otwartym dla wszystkich. ”

W piątek, prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, podpisał dekret o 90-dniowym zakazie wjazdu na teren USA obywateli Syrii, Iraku, Iranu, Libii, Somalii, Sudanu i Jemenu.

Akcja ta wywołała liczne protesty na świecie. W południe ma się odbyć demonstracja również w Ottawie.