Ugoda z Brazylią w sprawie Bombardiera?

Nowości Top News sty 30, 2017 at 4:00 pm
Embraer E190-E2 dokonał swego dziewiczego lotu w maju 2016 roku. W przyszłym roku ma wejść do regularnego użytkowania

Embraer E190-E2 dokonał swego dziewiczego lotu w maju 2016 roku. W przyszłym roku ma wejść do regularnego użytkowania

Nowy minister handlu Kanady Francois-Philippe Champagne poinformował Brazylię, że jest otwarty na rozwiązanie sporu o finansowanie Bombardiera bez odwoływania się do WTO. To samo powiedział wcześniej brazylijski minister.

Champagne powiedział dziennikarzom, że rozmawiał o Bombardierze z brazylijskim ministrem handlu, Marcosem Pereirą na kolacji podczas WEF w Davos.

W grudniu Brazylia zapowiedziała rozpoczęcie w WTO procedury przeciwko Kanadzie o jej zdaniem nieuczciwe wsparcie producenta samolotów regionalnych sumą 2,5 mld dolarów przez władze prowincji Quebec i największy fundusz emerytalny tej prowincji.

Brazylia uznała, że ta pomoc w połączeniu z planami zasilenia programu samolotów odrzutowych serii C Bombardiera sumą miliarda dolarów pozwoliła producentowi stosować agresywne rabaty, co zaszkodziło brazylijskiemu Embraerowi, a także Boeingowi i Airbusowi.

Teraz kanadyjski minister zasugerował najpierw rozmowy, zanim Kanada przystąpi do obrony przed zarzutami Brazylii — Jak mówiłem o otwartości – spór jest zawsze działaniem ostatecznym. Może być inny sposób od sporu przyjrzenia się kwestii, jaką M. Pereira wyłożył na stół dotyczącą Bombardiera — stwierdził na marginesie posiedzenia Montrealskiej Rady Stosunków Zagranicznych.

Minister Pereira ujawnił, że Champagne poinformował go w Davos, iż kanadyjski rząd chce rozmawiać o tej sprawie. — Dał bardzo jasno do zrozumienia, że wolałby rozmawiać nad znalezieniem rozwiązania przed uruchomieniem procedury sporu — wyjaśnił.

Bombardier i Embraer walczą od dziesięcioleci o rynek samolotów regionalnych, w końcu lat 90. obaj producenci zarzucili sobie korzystanie z nieuczciwych subwencji, a oba kraje wystąpiły ze skargami do WTO.

W lipcu premier Justin Trudeau odrzucił zarzuty Brazylii jako dowód, że rywale boją się silnej konkurencji odrzutowców CSeries.

Minister Pereira stwierdził, że jest pewien, iż ten spór handlowy nie zaszkodzi rozmowom Kanady z krajami Mercosur, Argentyną, Bazylią, Paragwajem i Urugwajem, o rozpoczęciu negocjowania traktatu o wolnym handlu. — Wierzę, że oba nasze kraje są dość dojrzałe, aby rozdzielić te kwestie — powiedział.