Opłatek Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Toronto

Polacy w Kanadzie sty 31, 2017 at 2:58 pm

007

Przybyło wielu znakomitych gości aktywnie uczestniczących w życiu polonijnym, ale gościem honorowym było Dzieciątko Boże, któremu oddano chwałę poprzez modlitwę, łamanie się opłatkiem i przepiękne kolędowanie.

Modlitwę przed opłatkiem odmówił prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Władysław Lizoń. Chór „Novi Singers” i z nimi przy fortepianie Maestro Maciej Jaśkiewicz przynieśli w darze muzykę i śpiew. Na akordeonie grała Teresa Mazurek, na skrzypcach Mariola Frąckowiak.

009Torontoński chór „Novi Singers”, powołany przez Maestro Macieja Jaśkiewicza, powstał we wrześniu 2014 roku. Od pierwszego koncertu chór odnosi ogromne sukcesy i wywołuje spontaniczne owacje. „Novi Singers” śpiewają pieśni tradycyjne, religijne, patriotyczne i lekkie piosenki w języku polskim. Sięgają też po utwory nowoczesne i międzynarodowe. Chór nieustannie rośnie i wzbogaca swój różnorodny repertuar.

Teresa Mazurek i Mariola Frąckowiak uświetniły i uprzyjemniły spotkanie muzyką świąteczną, wplatając tu i tam wesołe melodyjki z dawnych lat. Ten znakomity duet, akordeon i skrzypce, znany jest w świecie polonijnym od wielu lat.

Muzyka, śpiew i wesoła nieprzerwana uczta, wypełniły spotkanie. Fotografowali Kazimierz Babiarz, Leszek Dżbik, Jadwiga Ferens, Marysia Świętorzecka. Na stolach było jedzenia i picia w bród, a także moc słodyczy, w tym piernik przywieziony przez Marysię wprost na stół od warszawskiego Blikle’a.

004Dzięki kolędom w wykonaniu znakomitych artystów i bogatemu kulinarnemu wkładowi wszystkich uczestników, tegoroczny opłatek zdobył miano najlepszego. Cieszy to organizatorów Opłatka, szczególnie na zakończenie jubileuszowego roku 75 lecia SIP.

Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie powstało w roku 1941, kiedy po zakończeniu kampanii wrześniowej wielu polskich inżynierów znalazło się poza granicami kraju. Na przestrzeni lat polscy inżynierowie oddali duże zasługi dla przemysłu kanadyjskiego, co podniosło wizerunek Polaków w oczach władz kanadyjskich. O historii Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie przeczytać można na www.polisheng.ca.

Krystyna Sroczyńska, przewodnicząca SIP OT