Groundhog Day – świstaki różnią się w swoich prognozach

Kanada Top News luty 2, 2017 at 9:56 am

aaswistak3

Kanadyjski świstak Wiarton Willie witany okrzykami tłumu przewidział wczesną wiosnę. Innego zdania był groundhog Phil z Pensylwanii, który uznał, że czeka nas długa zima.

Jak co roku, 2 lutego wczesnym rankiem mieszkańcy wielu miast zwracają się do świstaków o prognozę pogody. Legenda głosi, że jeżeli popularny gryzoń po wyjściu z nory zobaczy swój cień czeka nas sześć tygodni zimy. Jeżeli nie – wiosna nadejdzie wkrótce. Powitanie świstaka połączone jest z zabawą i festynami.

Dzień Świstaka (Groundhog Day) spopularyzowała na całym świecie komedia romantyczna nakręcona w 1993 roku przez reżysera Harolda Ramisa.

aaswistakW Kanadzie najbardziej znany świstak ma na imię Willie i wychodzi ze swojej nory w miejscowości Wiarton w Ontario. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejszy jest Phil z Punxsutawney w Pensylwanii.

Jest jeszcze jeden znany świstak o imieniu Sam. Mieszka w Shubenacadie, w Nowej Szkocji. On podobnie jak jego kolega z Wiarton nie zobaczył cienia, a więc przewiduje, że wkrótce nadejdzie wiosna.

Który świstak miał rację – przekonamy się wkrótce.