W Starbucks kawa przez telefon

Rynek Top News luty 3, 2017 at 4:00 pm

zz starbucksWprowadzona przez Starbucks aplikacja Mobile Order and Pay cieszy się coraz większą popularnością. Odpowiada ona już za 10 proc. transakcji wykonywanych w najbardziej ruchliwych placówkach. 

W szczytowych momentach ten współczynnik sięga nawet 20 procent.

Klienci mogą za pośrednictwem mobilnej aplikacji wybrać najbliższą kawiarnię Starbucks, złożyć zamówienie i od razu za nie zapłacić. Potem wystarczy udać się do wskazanej wcześniej kawiarni i odebrać internetowe zamówienie.

Popularność tego rozwiązania sprawiła jednak, że w kawiarniach, zwłaszcza w godzinach szczytu, tworzą się ogromne kolejki. W rezultacie klienci, którzy wchodzili do lokalu z zamiarem zakupu kawy w tradycyjny sposób, rezygnowali z zakupów na widok długiej kolejki osób oczekujących po odbiór swojego zamówienia. Efekt? Starbucks zanotował w ostatnim kwartale 2016 roku zaledwie 3 proc. wzrost sprzedaży, poniżej oczekiwań rynku.

– Liczba zamówień i płatności realizowanych przez aplikację rośnie dynamicznie. Zwiększone kolejki w kawiarniach są tego skutkiem ubocznym. Korek tworzący się w miejscu odbioru kawy sprawia, że wielu klientów opuszcza lokal jeszcze przed złożeniem zamówienia, pomimo krótkich kolejek do kas – komentuje Kevin Johnson, dyrektor sieci Starbucks.

Firma zamierza walczyć z tym problemem m.in. poprzez lepsze oznakowanie kubków, wysyłanie wiadomości tekstowych o gotowej kawie i zatrudnienie większej liczby pracowników do obsługi mobilnych transakcji.

Starbucks zamierza dalej rozwijać swoją aplikację. W ramach nowości sieć testuje opcję zamawiania produktów w formie konwersacji. Usługa nosi nazwę „My Starbucks Barista”. Dzięki niej użytkownicy będą mogli zamawiać produkty poprzez polecenia głosowe albo wbudowany komunikator. Dzięki takiemu działaniu sieć zamierza poprawić lojalność i zaangażowanie swoich klientów.